Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Sibiu, iulie 2024

Noi3+200,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare73+35,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări94+19,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri6

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150nov 24: 3 noinov 24: 56 rulate, prima înmatricularedec 24: 10 noidec 24: 63 rulate, prima înmatriculareian 25: 3 noiian 25: 58 rulate, prima înmatricularefeb 25: 2 noifeb 25: 69 rulate, prima înmatricularemar 25: 5 noimar 25: 69 rulate, prima înmatriculareapr 25: 1 noiapr 25: 64 rulate, prima înmatricularemai 25: 64 rulate, prima înmatriculareiun 25: 10 noiiun 25: 83 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1 noiiul 25: 83 rulate, prima înmatriculareaug 25: 3 noiaug 25: 59 rulate, prima înmatricularesep 25: 12 noisep 25: 69 rulate, prima înmatriculareoct 25: 6 noioct 25: 95 rulate, prima înmatricularenov 25: 1 noinov 25: 66 rulate, prima înmatricularedec 25: 6 noidec 25: 52 rulate, prima înmatriculareian 26: 2 noiian 26: 59 rulate, prima înmatricularefeb 26: 15 noifeb 26: 66 rulate, prima înmatricularemar 26: 2 noimar 26: 87 rulate, prima înmatriculareapr 26: 1 noiapr 26: 62 rulate, prima înmatricularemai 26: 2 noimai 26: 50 rulate, prima înmatriculareiun 26: 9 noiiun 26: 61 rulate, prima înmatriculareiul 26: 3 noiiul 26: 70 rulate, prima înmatriculareaug 26: 5 noiaug 26: 45 rulate, prima înmatricularesep 26: 13 noisep 26: 67 rulate, prima înmatriculareoct 26: 1 noioct 26: 64 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24356
dec 241063
ian 25358
feb 25269
mar 25569
apr 25164
mai 25064
iun 251083
iul 25183
aug 25359
sep 251269
oct 25695
nov 25166
dec 25652
ian 26259
feb 261566
mar 26287
apr 26162
mai 26250
iun 26961
iul 26370
aug 26545
sep 261367
oct 26164

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02468< 2000: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 2 rulate, prima înmatriculare2007: 5 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 2 rulate, prima înmatriculare2010: 3 rulate, prima înmatriculare2011: 5 rulate, prima înmatriculare2012: 4 rulate, prima înmatriculare2013: 3 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 4 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 5 rulate, prima înmatriculare2019: 8 rulate, prima înmatriculare2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 5 rulate, prima înmatriculare2024: 2 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200002
200003
200100
200203
200302
200402
200502
200600
200705
200801
200902
201003
201105
201204
201303
201402
201502
201604
201701
201805
201908
202005
202101
202203
202315
202420

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA E1418,4%
CLASA C1114,5%
GLC1114,5%
CLASA A79,2%
CLASA B79,2%
GLE56,6%
CLA45,3%
VITO45,3%
CLASA G22,6%
CLASA S22,6%
Toate (17)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CLS22,6%
GLA22,6%
CLASA V11,3%
EQB11,3%
GLS11,3%
SPRINTER11,3%
VIANO11,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)2228,9%
SUV2228,9%
Mari și de lux (E)1823,7%
Monovolume (MPV)1317,1%
Utilitare11,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare7396,1%
Noi33,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină5369,7%
Benzină1317,1%
Hibrid911,8%
Electric11,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică5471,1%
Companie2228,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break4660,5%
Berlină2127,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)67,9%
Berlină cu hayon11,3%
Cabriolet11,3%
Cupeu11,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW45,3%
75-109 kW2330,3%
110-149 kW2330,3%
150-219 kW1621,1%
220 kW și peste911,8%
Necompletat11,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc11,3%
1400-1599 cmc67,9%
1600-1999 cmc2634,2%
2000-2999 cmc3951,3%
3000 cmc și peste33,9%
Necompletat11,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare350,0%
Export350,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.