Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Satu Mare, ianuarie 2026

Noi3-50,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare47-13,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări60+5,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri10

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080nov 24: 6 noinov 24: 52 rulate, prima înmatricularedec 24: 42 rulate, prima înmatriculareian 25: 6 noiian 25: 54 rulate, prima înmatricularefeb 25: 2 noifeb 25: 54 rulate, prima înmatricularemar 25: 1 noimar 25: 70 rulate, prima înmatriculareapr 25: 53 rulate, prima înmatricularemai 25: 2 noimai 25: 54 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 60 rulate, prima înmatriculareiul 25: 2 noiiul 25: 70 rulate, prima înmatriculareaug 25: 2 noiaug 25: 63 rulate, prima înmatricularesep 25: 47 rulate, prima înmatriculareoct 25: 1 noioct 25: 48 rulate, prima înmatricularenov 25: 53 rulate, prima înmatricularedec 25: 1 noidec 25: 54 rulate, prima înmatriculareian 26: 3 noiian 26: 47 rulate, prima înmatricularefeb 26: 57 rulate, prima înmatricularemar 26: 2 noimar 26: 43 rulate, prima înmatriculareapr 26: 56 rulate, prima înmatricularemai 26: 28 rulate, prima înmatriculareiun 26: 2 noiiun 26: 55 rulate, prima înmatriculareiul 26: 41 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 70 rulate, prima înmatricularesep 26: 1 noisep 26: 59 rulate, prima înmatriculareoct 26: 55 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24652
dec 24042
ian 25654
feb 25254
mar 25170
apr 25053
mai 25254
iun 25160
iul 25270
aug 25263
sep 25047
oct 25148
nov 25053
dec 25154
ian 26347
feb 26057
mar 26243
apr 26056
mai 26028
iun 26255
iul 26041
aug 26170
sep 26159
oct 26055

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02462004: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 2 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 4 rulate, prima înmatriculare2014: 5 rulate, prima înmatriculare2015: 4 rulate, prima înmatriculare2016: 6 rulate, prima înmatriculare2017: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 2 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 3 noi2025: 2 rulate, prima înmatriculare2004200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200401
200501
200601
200700
200800
200900
201001
201102
201201
201304
201405
201504
201606
201703
201802
201903
202005
202101
202203
202301
202401
202532

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA E1428,0%
GLE714,0%
GLC612,0%
CLASA C510,0%
CLASA A48,0%
CLASA B36,0%
ML36,0%
CLA24,0%
AMG GT12,0%
CLASA G12,0%
Toate (14)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CLS12,0%
GLK12,0%
Model necompletat12,0%
SPRINTER12,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV1836,0%
Mari și de lux (E)1530,0%
Compacte (C)1122,0%
Monovolume (MPV)36,0%
Neclasificate12,0%
Sport12,0%
Utilitare12,0%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare4794,0%
Noi36,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină2958,0%
Hibrid1428,0%
Benzină714,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică3774,0%
Companie1326,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break3162,0%
Berlină1734,0%
Berlină cu hayon12,0%
Cupeu12,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW12,0%
75-109 kW918,0%
110-149 kW2244,0%
150-219 kW1122,0%
220 kW și peste714,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc48,0%
1600-1999 cmc1836,0%
2000-2999 cmc2754,0%
3000 cmc și peste12,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare770,0%
Export330,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.