Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Satu Mare, decembrie 2025

Noi1

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare54+28,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări77-9,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri26

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080nov 24: 6 noinov 24: 52 rulate, prima înmatricularedec 24: 42 rulate, prima înmatriculareian 25: 6 noiian 25: 54 rulate, prima înmatricularefeb 25: 2 noifeb 25: 54 rulate, prima înmatricularemar 25: 1 noimar 25: 70 rulate, prima înmatriculareapr 25: 53 rulate, prima înmatricularemai 25: 2 noimai 25: 54 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 60 rulate, prima înmatriculareiul 25: 2 noiiul 25: 70 rulate, prima înmatriculareaug 25: 2 noiaug 25: 63 rulate, prima înmatricularesep 25: 47 rulate, prima înmatriculareoct 25: 1 noioct 25: 48 rulate, prima înmatricularenov 25: 53 rulate, prima înmatricularedec 25: 1 noidec 25: 54 rulate, prima înmatriculareian 26: 3 noiian 26: 47 rulate, prima înmatricularefeb 26: 57 rulate, prima înmatricularemar 26: 2 noimar 26: 43 rulate, prima înmatriculareapr 26: 56 rulate, prima înmatricularemai 26: 28 rulate, prima înmatriculareiun 26: 2 noiiun 26: 55 rulate, prima înmatriculareiul 26: 41 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 70 rulate, prima înmatricularesep 26: 1 noisep 26: 59 rulate, prima înmatriculareoct 26: 55 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24652
dec 24042
ian 25654
feb 25254
mar 25170
apr 25053
mai 25254
iun 25160
iul 25270
aug 25263
sep 25047
oct 25148
nov 25053
dec 25154
ian 26347
feb 26057
mar 26243
apr 26056
mai 26028
iun 26255
iul 26041
aug 26170
sep 26159
oct 26055

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0246< 2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 2 rulate, prima înmatriculare2007: 2 rulate, prima înmatriculare2009: 2 rulate, prima înmatriculare2011: 5 rulate, prima înmatriculare2012: 2 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 3 rulate, prima înmatriculare2015: 5 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2017: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 5 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 1 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200106
200100
200202
200300
200401
200502
200600
200702
200800
200902
201000
201105
201202
201301
201403
201505
201603
201703
201805
201901
202001
202103
202203
202302
202401
202511

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA C1221,8%
CLASA E1221,8%
CLASA A712,7%
CLA610,9%
GLC59,1%
VITO47,3%
CLASA V23,6%
19011,8%
CLASA B11,8%
CLASA S11,8%
Toate (14)
Modele: valoare, vehicule, cotă
EQS11,8%
GLA11,8%
GLE11,8%
VIANO11,8%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)2647,3%
Mari și de lux (E)1323,6%
Monovolume (MPV)814,5%
SUV814,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare5498,2%
Noi11,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină3360,0%
Benzină1120,0%
Hibrid1018,2%
Electric11,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică4174,5%
Companie1425,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină2647,3%
Break2240,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)59,1%
Cupeu23,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW59,1%
75-109 kW1832,7%
110-149 kW2545,5%
150-219 kW59,1%
220 kW și peste11,8%
Necompletat11,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc35,5%
1400-1599 cmc1120,0%
1600-1999 cmc1527,3%
2000-2999 cmc2545,5%
Necompletat11,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1869,2%
Export830,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.