Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Satu Mare, iunie 2023

Noi1

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare29-37,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări40

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri16

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080nov 24: 6 noinov 24: 52 rulate, prima înmatricularedec 24: 42 rulate, prima înmatriculareian 25: 6 noiian 25: 54 rulate, prima înmatricularefeb 25: 2 noifeb 25: 54 rulate, prima înmatricularemar 25: 1 noimar 25: 70 rulate, prima înmatriculareapr 25: 53 rulate, prima înmatricularemai 25: 2 noimai 25: 54 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 60 rulate, prima înmatriculareiul 25: 2 noiiul 25: 70 rulate, prima înmatriculareaug 25: 2 noiaug 25: 63 rulate, prima înmatricularesep 25: 47 rulate, prima înmatriculareoct 25: 1 noioct 25: 48 rulate, prima înmatricularenov 25: 53 rulate, prima înmatricularedec 25: 1 noidec 25: 54 rulate, prima înmatriculareian 26: 3 noiian 26: 47 rulate, prima înmatricularefeb 26: 57 rulate, prima înmatricularemar 26: 2 noimar 26: 43 rulate, prima înmatriculareapr 26: 56 rulate, prima înmatricularemai 26: 28 rulate, prima înmatriculareiun 26: 2 noiiun 26: 55 rulate, prima înmatriculareiul 26: 41 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 70 rulate, prima înmatricularesep 26: 1 noisep 26: 59 rulate, prima înmatriculareoct 26: 55 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24652
dec 24042
ian 25654
feb 25254
mar 25170
apr 25053
mai 25254
iun 25160
iul 25270
aug 25263
sep 25047
oct 25148
nov 25053
dec 25154
ian 26347
feb 26057
mar 26243
apr 26056
mai 26028
iun 26255
iul 26041
aug 26170
sep 26159
oct 26055

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
012342003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2006: 2 rulate, prima înmatriculare2007: 1 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 2 rulate, prima înmatriculare2011: 2 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 3 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 2 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 3 rulate, prima înmatriculare20032004200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200302
200402
200500
200602
200701
200801
200900
201002
201102
201201
201301
201400
201503
201601
201700
201802
201903
202001
202102
202213

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA C1136,7%
CLASA E413,3%
CLASA G26,7%
CLASA S26,7%
CLASA V26,7%
CLS26,7%
CITAN13,3%
CLA13,3%
GCL 300 D 4MATIC13,3%
GLC13,3%
Toate (13)
Modele: valoare, vehicule, cotă
GLE13,3%
GLK13,3%
ML13,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)1240,0%
Mari și de lux (E)826,7%
SUV620,0%
Monovolume (MPV)310,0%
Neclasificate13,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare2996,7%
Noi13,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină2376,7%
Benzină516,7%
Hibrid26,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică2376,7%
Companie723,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break1446,7%
Berlină1343,3%
Berlină cu hayon13,3%
Cabriolet13,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW723,3%
110-149 kW1240,0%
150-219 kW620,0%
220 kW și peste516,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc26,7%
1600-1999 cmc620,0%
2000-2999 cmc1860,0%
3000 cmc și peste413,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1168,8%
Export531,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.