Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Satu Mare, iulie 2021

Noi0

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare67

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri6

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080nov 24: 6 noinov 24: 52 rulate, prima înmatricularedec 24: 42 rulate, prima înmatriculareian 25: 6 noiian 25: 54 rulate, prima înmatricularefeb 25: 2 noifeb 25: 54 rulate, prima înmatricularemar 25: 1 noimar 25: 70 rulate, prima înmatriculareapr 25: 53 rulate, prima înmatricularemai 25: 2 noimai 25: 54 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 60 rulate, prima înmatriculareiul 25: 2 noiiul 25: 70 rulate, prima înmatriculareaug 25: 2 noiaug 25: 63 rulate, prima înmatricularesep 25: 47 rulate, prima înmatriculareoct 25: 1 noioct 25: 48 rulate, prima înmatricularenov 25: 53 rulate, prima înmatricularedec 25: 1 noidec 25: 54 rulate, prima înmatriculareian 26: 3 noiian 26: 47 rulate, prima înmatricularefeb 26: 57 rulate, prima înmatricularemar 26: 2 noimar 26: 43 rulate, prima înmatriculareapr 26: 56 rulate, prima înmatricularemai 26: 28 rulate, prima înmatriculareiun 26: 2 noiiun 26: 55 rulate, prima înmatriculareiul 26: 41 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 70 rulate, prima înmatricularesep 26: 1 noisep 26: 59 rulate, prima înmatriculareoct 26: 55 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24652
dec 24042
ian 25654
feb 25254
mar 25170
apr 25053
mai 25254
iun 25160
iul 25270
aug 25263
sep 25047
oct 25148
nov 25053
dec 25154
ian 26347
feb 26057
mar 26243
apr 26056
mai 26028
iun 26255
iul 26041
aug 26170
sep 26159
oct 26055

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0246< 1996: 1 rulate, prima înmatriculare1996: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 5 rulate, prima înmatriculare2005: 3 rulate, prima înmatriculare2006: 3 rulate, prima înmatriculare2007: 3 rulate, prima înmatriculare2008: 3 rulate, prima înmatriculare2009: 6 rulate, prima înmatriculare2010: 3 rulate, prima înmatriculare2011: 6 rulate, prima înmatriculare2012: 4 rulate, prima înmatriculare2013: 3 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 3 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2017: 4 rulate, prima înmatriculare2018: 2 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 6 rulate, prima înmatriculare< 1996199719992001200320052007200920112013201520172019
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199601
199601
199700
199800
199902
200001
200101
200201
200300
200405
200503
200603
200703
200803
200906
201003
201106
201204
201303
201402
201503
201603
201704
201802
201901
202006

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA C1725,4%
CLASA E811,9%
VITO811,9%
CLASA A710,4%
GLE69,0%
CLS57,5%
CLASA B34,5%
CLASA S34,5%
ML34,5%
GLK23,0%
Toate (15)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA V11,5%
Model necompletat11,5%
SL11,5%
SLK11,5%
VANEO11,5%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)2435,8%
Mari și de lux (E)1623,9%
Monovolume (MPV)1319,4%
SUV1116,4%
Sport23,0%
Neclasificate11,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare67100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină5277,6%
Benzină1217,9%
Hibrid34,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică5176,1%
Companie1623,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break3146,3%
Berlină2740,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)57,5%
Cabriolet23,0%
Berlină cu hayon11,5%
Cupeu11,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW69,0%
75-109 kW2131,3%
110-149 kW1928,4%
150-219 kW1522,4%
220 kW și peste69,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc11,5%
1400-1599 cmc46,0%
1600-1999 cmc1420,9%
2000-2999 cmc4770,1%
3000 cmc și peste11,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare583,3%
Export116,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.