Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Sălaj, iulie 2022

Noi0

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare33+22,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri7

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050nov 24: 6 noinov 24: 29 rulate, prima înmatricularedec 24: 1 noidec 24: 19 rulate, prima înmatriculareian 25: 47 rulate, prima înmatricularefeb 25: 1 noifeb 25: 46 rulate, prima înmatricularemar 25: 40 rulate, prima înmatriculareapr 25: 30 rulate, prima înmatricularemai 25: 1 noimai 25: 33 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 32 rulate, prima înmatriculareiul 25: 38 rulate, prima înmatriculareaug 25: 26 rulate, prima înmatricularesep 25: 38 rulate, prima înmatriculareoct 25: 43 rulate, prima înmatricularenov 25: 25 rulate, prima înmatricularedec 25: 2 noidec 25: 27 rulate, prima înmatriculareian 26: 36 rulate, prima înmatricularefeb 26: 1 noifeb 26: 32 rulate, prima înmatricularemar 26: 2 noimar 26: 39 rulate, prima înmatriculareapr 26: 34 rulate, prima înmatricularemai 26: 1 noimai 26: 29 rulate, prima înmatriculareiun 26: 18 rulate, prima înmatriculareiul 26: 2 noiiul 26: 25 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 28 rulate, prima înmatricularesep 26: 22 rulate, prima înmatriculareoct 26: 29 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24629
dec 24119
ian 25047
feb 25146
mar 25040
apr 25030
mai 25133
iun 25132
iul 25038
aug 25026
sep 25038
oct 25043
nov 25025
dec 25227
ian 26036
feb 26132
mar 26239
apr 26034
mai 26129
iun 26018
iul 26225
aug 26128
sep 26022
oct 26029

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01234< 1995: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 3 rulate, prima înmatriculare2006: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 2 rulate, prima înmatriculare2009: 2 rulate, prima înmatriculare2010: 2 rulate, prima înmatriculare2011: 2 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 2 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 2 rulate, prima înmatriculare2018: 4 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare< 1995199619982000200220042006200820102012201420162018
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199501
199500
199600
199700
199800
199900
200000
200101
200200
200302
200402
200503
200601
200702
200802
200902
201002
201102
201201
201302
201401
201501
201601
201702
201804
201901

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA E721,2%
CLASA C618,2%
CLASA A412,1%
VIANO39,1%
GLC26,1%
GLK26,1%
SPRINTER26,1%
VITO26,1%
230 GE13,0%
CLA13,0%
Toate (13)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CLK13,0%
GLE13,0%
ML13,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)1133,3%
Mari și de lux (E)721,2%
SUV618,2%
Monovolume (MPV)515,2%
Utilitare26,1%
Neclasificate13,0%
Sport13,0%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare33100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină2987,9%
Benzină39,1%
Hibrid13,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică2987,9%
Companie412,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break1648,5%
Berlină1030,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)515,2%
Cupeu26,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW13,0%
75-109 kW1133,3%
110-149 kW1236,4%
150-219 kW721,2%
220 kW și peste26,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc13,0%
1600-1999 cmc721,2%
2000-2999 cmc2575,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare571,4%
Export228,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.