Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Prahova, octombrie 2025

Noi10+66,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare500,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări115+6,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri13

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100nov 24: 12 noinov 24: 47 rulate, prima înmatricularedec 24: 1 noidec 24: 50 rulate, prima înmatriculareian 25: 11 noiian 25: 61 rulate, prima înmatricularefeb 25: 4 noifeb 25: 54 rulate, prima înmatricularemar 25: 9 noimar 25: 64 rulate, prima înmatriculareapr 25: 9 noiapr 25: 61 rulate, prima înmatricularemai 25: 2 noimai 25: 64 rulate, prima înmatriculareiun 25: 8 noiiun 25: 68 rulate, prima înmatriculareiul 25: 14 noiiul 25: 75 rulate, prima înmatriculareaug 25: 2 noiaug 25: 66 rulate, prima înmatricularesep 25: 6 noisep 25: 58 rulate, prima înmatriculareoct 25: 10 noioct 25: 50 rulate, prima înmatricularenov 25: 4 noinov 25: 64 rulate, prima înmatricularedec 25: 6 noidec 25: 73 rulate, prima înmatriculareian 26: 1 noiian 26: 58 rulate, prima înmatricularefeb 26: 6 noifeb 26: 40 rulate, prima înmatricularemar 26: 12 noimar 26: 74 rulate, prima înmatriculareapr 26: 12 noiapr 26: 64 rulate, prima înmatricularemai 26: 11 noimai 26: 61 rulate, prima înmatriculareiun 26: 4 noiiun 26: 42 rulate, prima înmatriculareiul 26: 15 noiiul 26: 61 rulate, prima înmatriculareaug 26: 2 noiaug 26: 62 rulate, prima înmatricularesep 26: 3 noisep 26: 59 rulate, prima înmatriculareoct 26: 14 noioct 26: 63 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241247
dec 24150
ian 251161
feb 25454
mar 25964
apr 25961
mai 25264
iun 25868
iul 251475
aug 25266
sep 25658
oct 251050
nov 25464
dec 25673
ian 26158
feb 26640
mar 261274
apr 261264
mai 261161
iun 26442
iul 261561
aug 26262
sep 26359
oct 261463

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0246810< 2001: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 3 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 5 rulate, prima înmatriculare2014: 3 rulate, prima înmatriculare2015: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 4 rulate, prima înmatriculare2017: 5 rulate, prima înmatriculare2018: 2 rulate, prima înmatriculare2019: 2 rulate, prima înmatriculare2020: 7 rulate, prima înmatriculare2021: 7 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 4 rulate, prima înmatriculare2025: 10 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200101
200100
200200
200300
200400
200500
200600
200701
200800
200903
201000
201100
201201
201305
201403
201502
201604
201705
201802
201902
202007
202107
202201
202302
202404
2025100

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA C1423,3%
GLC1118,3%
CLASA A711,7%
CLASA E610,0%
GLE58,3%
VITO58,3%
GLA46,7%
CLA23,3%
CLASA V23,3%
GLB23,3%
Toate (12)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA S11,7%
Model necompletat11,7%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)2338,3%
SUV2236,7%
Mari și de lux (E)711,7%
Monovolume (MPV)711,7%
Neclasificate11,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare5083,3%
Noi1016,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină2948,3%
Hibrid2541,7%
Benzină610,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică3965,0%
Companie2135,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break2948,3%
Berlină2236,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)58,3%
Berlină cu hayon46,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW23,3%
75-109 kW1423,3%
110-149 kW2338,3%
150-219 kW1626,7%
220 kW și peste58,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc610,0%
1400-1599 cmc915,0%
1600-1999 cmc2846,7%
2000-2999 cmc1728,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1076,9%
Export323,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.