Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Prahova, ianuarie 2024

Noi19+280,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare47+9,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări110+35,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri2

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100nov 24: 12 noinov 24: 47 rulate, prima înmatricularedec 24: 1 noidec 24: 50 rulate, prima înmatriculareian 25: 11 noiian 25: 61 rulate, prima înmatricularefeb 25: 4 noifeb 25: 54 rulate, prima înmatricularemar 25: 9 noimar 25: 64 rulate, prima înmatriculareapr 25: 9 noiapr 25: 61 rulate, prima înmatricularemai 25: 2 noimai 25: 64 rulate, prima înmatriculareiun 25: 8 noiiun 25: 68 rulate, prima înmatriculareiul 25: 14 noiiul 25: 75 rulate, prima înmatriculareaug 25: 2 noiaug 25: 66 rulate, prima înmatricularesep 25: 6 noisep 25: 58 rulate, prima înmatriculareoct 25: 10 noioct 25: 50 rulate, prima înmatricularenov 25: 4 noinov 25: 64 rulate, prima înmatricularedec 25: 6 noidec 25: 73 rulate, prima înmatriculareian 26: 1 noiian 26: 58 rulate, prima înmatricularefeb 26: 6 noifeb 26: 40 rulate, prima înmatricularemar 26: 12 noimar 26: 74 rulate, prima înmatriculareapr 26: 12 noiapr 26: 64 rulate, prima înmatricularemai 26: 11 noimai 26: 61 rulate, prima înmatriculareiun 26: 4 noiiun 26: 42 rulate, prima înmatriculareiul 26: 15 noiiul 26: 61 rulate, prima înmatriculareaug 26: 2 noiaug 26: 62 rulate, prima înmatricularesep 26: 3 noisep 26: 59 rulate, prima înmatriculareoct 26: 14 noioct 26: 63 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241247
dec 24150
ian 251161
feb 25454
mar 25964
apr 25961
mai 25264
iun 25868
iul 251475
aug 25266
sep 25658
oct 251050
nov 25464
dec 25673
ian 26158
feb 26640
mar 261274
apr 261264
mai 261161
iun 26442
iul 261561
aug 26262
sep 26359
oct 261463

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
051015201999: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 4 rulate, prima înmatriculare2009: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 2 rulate, prima înmatriculare2011: 3 rulate, prima înmatriculare2012: 4 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2017: 6 rulate, prima înmatriculare2018: 5 rulate, prima înmatriculare2019: 5 rulate, prima înmatriculare2020: 3 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 19 noi1999200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199901
200000
200100
200201
200300
200400
200501
200602
200700
200804
200901
201002
201103
201204
201301
201401
201501
201602
201706
201805
201905
202003
202103
202201
2023190

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA C1319,7%
CLASA E812,1%
GLE812,1%
GLC710,6%
CLASA A34,5%
CLS34,5%
GLA34,5%
VITO34,5%
CLA23,0%
CLASA V23,0%
Toate (23)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SPRINTER23,0%
AMG GT11,5%
CLASA B11,5%
CLASA G11,5%
CLASA S11,5%
CLK11,5%
EQA11,5%
EQE11,5%
EQT11,5%
GLB11,5%
GLS11,5%
ML11,5%
SL11,5%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV2436,4%
Compacte (C)1827,3%
Mari și de lux (E)1218,2%
Monovolume (MPV)69,1%
Sport34,5%
Utilitare23,0%
Neclasificate11,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare4771,2%
Noi1928,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină3959,1%
Hibrid1218,2%
Benzină1015,2%
Electric57,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică3451,5%
Companie3248,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break3350,0%
Berlină2131,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)69,1%
Berlină cu hayon34,5%
Cupeu23,0%
Cabriolet11,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11,5%
75-109 kW913,6%
110-149 kW3350,0%
150-219 kW1116,7%
220 kW și peste710,6%
Necompletat57,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc23,0%
1400-1599 cmc46,1%
1600-1999 cmc2436,4%
2000-2999 cmc2639,4%
3000 cmc și peste57,6%
Necompletat57,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare150,0%
Export150,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.