Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Olt, noiembrie 2025

Noi0-100,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare24+26,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări48+4,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri8

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050nov 24: 2 noinov 24: 19 rulate, prima înmatricularedec 24: 2 noidec 24: 28 rulate, prima înmatriculareian 25: 24 rulate, prima înmatricularefeb 25: 1 noifeb 25: 28 rulate, prima înmatricularemar 25: 28 rulate, prima înmatriculareapr 25: 31 rulate, prima înmatricularemai 25: 23 rulate, prima înmatriculareiun 25: 5 noiiun 25: 33 rulate, prima înmatriculareiul 25: 2 noiiul 25: 34 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1 noiaug 25: 24 rulate, prima înmatricularesep 25: 1 noisep 25: 42 rulate, prima înmatriculareoct 25: 34 rulate, prima înmatricularenov 25: 24 rulate, prima înmatricularedec 25: 31 rulate, prima înmatriculareian 26: 22 rulate, prima înmatricularefeb 26: 1 noifeb 26: 24 rulate, prima înmatricularemar 26: 23 rulate, prima înmatriculareapr 26: 27 rulate, prima înmatricularemai 26: 26 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1 noiiun 26: 27 rulate, prima înmatriculareiul 26: 34 rulate, prima înmatriculareaug 26: 2 noiaug 26: 35 rulate, prima înmatricularesep 26: 1 noisep 26: 23 rulate, prima înmatriculareoct 26: 13 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24219
dec 24228
ian 25024
feb 25128
mar 25028
apr 25031
mai 25023
iun 25533
iul 25234
aug 25124
sep 25142
oct 25034
nov 25024
dec 25031
ian 26022
feb 26124
mar 26023
apr 26027
mai 26026
iun 26127
iul 26034
aug 26235
sep 26123
oct 26013

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01234< 1997: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 2 rulate, prima înmatriculare2010: 3 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 2 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare< 1997199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199701
199700
199800
199901
200000
200100
200201
200300
200401
200500
200600
200702
200802
200900
201003
201100
201200
201301
201402
201500
201601
201701
201802
201901
202004
202101

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA E729,2%
CLASA A416,7%
CLASA B28,3%
GLA28,3%
GLE28,3%
AMG GT14,2%
CLA14,2%
CLASA C14,2%
CLASA V14,2%
ML14,2%
Toate (12)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VIANO14,2%
VITO14,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mari și de lux (E)729,2%
Compacte (C)625,0%
Monovolume (MPV)520,8%
SUV520,8%
Sport14,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare24100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1875,0%
Benzină520,8%
Hibrid14,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică2291,7%
Companie28,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break1250,0%
Berlină729,2%
Cupeu28,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)28,3%
Cabriolet14,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW28,3%
75-109 kW937,5%
110-149 kW833,3%
150-219 kW416,7%
220 kW și peste14,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc28,3%
1400-1599 cmc28,3%
1600-1999 cmc833,3%
2000-2999 cmc1250,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare562,5%
Export337,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.