Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Neamț, mai 2021

Noi2

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare47

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri3

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060nov 24: 1 noinov 24: 37 rulate, prima înmatricularedec 24: 1 noidec 24: 43 rulate, prima înmatriculareian 25: 2 noiian 25: 34 rulate, prima înmatricularefeb 25: 43 rulate, prima înmatricularemar 25: 36 rulate, prima înmatriculareapr 25: 2 noiapr 25: 50 rulate, prima înmatricularemai 25: 2 noimai 25: 43 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 36 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1 noiiul 25: 43 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1 noiaug 25: 33 rulate, prima înmatricularesep 25: 3 noisep 25: 39 rulate, prima înmatriculareoct 25: 50 rulate, prima înmatricularenov 25: 2 noinov 25: 32 rulate, prima înmatricularedec 25: 1 noidec 25: 34 rulate, prima înmatriculareian 26: 1 noiian 26: 37 rulate, prima înmatricularefeb 26: 3 noifeb 26: 36 rulate, prima înmatricularemar 26: 1 noimar 26: 32 rulate, prima înmatriculareapr 26: 39 rulate, prima înmatricularemai 26: 5 noimai 26: 39 rulate, prima înmatriculareiun 26: 3 noiiun 26: 29 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 35 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 33 rulate, prima înmatricularesep 26: 3 noisep 26: 44 rulate, prima înmatriculareoct 26: 6 noioct 26: 40 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24137
dec 24143
ian 25234
feb 25043
mar 25036
apr 25250
mai 25243
iun 25136
iul 25143
aug 25133
sep 25339
oct 25050
nov 25232
dec 25134
ian 26137
feb 26336
mar 26132
apr 26039
mai 26539
iun 26329
iul 26135
aug 26133
sep 26344
oct 26640

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0246< 1997: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 3 rulate, prima înmatriculare2005: 2 rulate, prima înmatriculare2006: 6 rulate, prima înmatriculare2007: 5 rulate, prima înmatriculare2008: 2 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 2 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 2 rulate, prima înmatriculare2014: 3 rulate, prima înmatriculare2016: 4 rulate, prima înmatriculare2017: 6 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 2 noi< 1997199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199701
199700
199800
199901
200001
200101
200203
200302
200403
200502
200606
200705
200802
200900
201001
201102
201201
201302
201403
201500
201604
201706
201800
201900
202001
202120

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA C1122,4%
CLASA A714,3%
CLASA E510,2%
GLC510,2%
ML510,2%
CLASA B48,2%
CLASA G24,1%
CLASA S24,1%
GLA24,1%
GLK24,1%
Toate (14)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA V12,0%
GLE12,0%
GLS12,0%
VITO12,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)1836,7%
SUV1836,7%
Mari și de lux (E)714,3%
Monovolume (MPV)612,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare4795,9%
Noi24,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină4183,7%
Benzină612,2%
Hibrid24,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică4183,7%
Companie816,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break3367,3%
Berlină1428,6%
Berlină cu hayon12,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW612,2%
75-109 kW1530,6%
110-149 kW1632,7%
150-219 kW918,4%
220 kW și peste36,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc24,1%
1400-1599 cmc12,0%
1600-1999 cmc1122,4%
2000-2999 cmc3265,3%
3000 cmc și peste36,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare266,7%
Export133,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.