Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Neamț, ianuarie 2021

Noi0

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare46

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri4

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060nov 24: 1 noinov 24: 37 rulate, prima înmatricularedec 24: 1 noidec 24: 43 rulate, prima înmatriculareian 25: 2 noiian 25: 34 rulate, prima înmatricularefeb 25: 43 rulate, prima înmatricularemar 25: 36 rulate, prima înmatriculareapr 25: 2 noiapr 25: 50 rulate, prima înmatricularemai 25: 2 noimai 25: 43 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 36 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1 noiiul 25: 43 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1 noiaug 25: 33 rulate, prima înmatricularesep 25: 3 noisep 25: 39 rulate, prima înmatriculareoct 25: 50 rulate, prima înmatricularenov 25: 2 noinov 25: 32 rulate, prima înmatricularedec 25: 1 noidec 25: 34 rulate, prima înmatriculareian 26: 1 noiian 26: 37 rulate, prima înmatricularefeb 26: 3 noifeb 26: 36 rulate, prima înmatricularemar 26: 1 noimar 26: 32 rulate, prima înmatriculareapr 26: 39 rulate, prima înmatricularemai 26: 5 noimai 26: 39 rulate, prima înmatriculareiun 26: 3 noiiun 26: 29 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 35 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 33 rulate, prima înmatricularesep 26: 3 noisep 26: 44 rulate, prima înmatriculareoct 26: 6 noioct 26: 40 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24137
dec 24143
ian 25234
feb 25043
mar 25036
apr 25250
mai 25243
iun 25136
iul 25143
aug 25133
sep 25339
oct 25050
nov 25232
dec 25134
ian 26137
feb 26336
mar 26132
apr 26039
mai 26539
iun 26329
iul 26135
aug 26133
sep 26344
oct 26640

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0123452001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 5 rulate, prima înmatriculare2006: 3 rulate, prima înmatriculare2007: 4 rulate, prima înmatriculare2008: 3 rulate, prima înmatriculare2009: 2 rulate, prima înmatriculare2010: 3 rulate, prima înmatriculare2011: 1 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 4 rulate, prima înmatriculare2016: 5 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 3 rulate, prima înmatriculare200120022003200420052006200720082009201020112012201320142015201620172018
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200102
200202
200302
200402
200505
200603
200704
200803
200902
201003
201101
201201
201301
201402
201504
201605
201701
201803

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA C715,2%
CLASA A613,0%
CLASA E510,9%
GLC510,9%
ML48,7%
CLASA B36,5%
SPRINTER36,5%
CLASA S24,3%
CLASA V24,3%
GLE24,3%
Toate (16)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VITO24,3%
CLA12,2%
CLK12,2%
CLS12,2%
GLK12,2%
Model necompletat12,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)1430,4%
SUV1226,1%
Mari și de lux (E)817,4%
Monovolume (MPV)715,2%
Utilitare36,5%
Neclasificate12,2%
Sport12,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare46100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină4495,7%
Benzină24,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică3780,4%
Companie919,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break2554,3%
Berlină919,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)613,0%
Berlină cu hayon36,5%
Cupeu24,3%
Cabriolet12,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW510,9%
75-109 kW1328,3%
110-149 kW1634,8%
150-219 kW1123,9%
220 kW și peste12,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc12,2%
1600-1999 cmc817,4%
2000-2999 cmc3678,3%
3000 cmc și peste12,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare250,0%
Export250,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.