Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Mureș, ianuarie 2023

Noi70,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare55+5,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări61

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri23

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100nov 24: 9 noinov 24: 51 rulate, prima înmatricularedec 24: 4 noidec 24: 51 rulate, prima înmatriculareian 25: 8 noiian 25: 59 rulate, prima înmatricularefeb 25: 8 noifeb 25: 78 rulate, prima înmatricularemar 25: 9 noimar 25: 78 rulate, prima înmatriculareapr 25: 11 noiapr 25: 75 rulate, prima înmatricularemai 25: 7 noimai 25: 67 rulate, prima înmatriculareiun 25: 6 noiiun 25: 65 rulate, prima înmatriculareiul 25: 12 noiiul 25: 62 rulate, prima înmatriculareaug 25: 4 noiaug 25: 44 rulate, prima înmatricularesep 25: 8 noisep 25: 64 rulate, prima înmatriculareoct 25: 11 noioct 25: 76 rulate, prima înmatricularenov 25: 4 noinov 25: 62 rulate, prima înmatricularedec 25: 8 noidec 25: 51 rulate, prima înmatriculareian 26: 3 noiian 26: 40 rulate, prima înmatricularefeb 26: 11 noifeb 26: 64 rulate, prima înmatricularemar 26: 3 noimar 26: 66 rulate, prima înmatriculareapr 26: 5 noiapr 26: 49 rulate, prima înmatricularemai 26: 8 noimai 26: 43 rulate, prima înmatriculareiun 26: 4 noiiun 26: 64 rulate, prima înmatriculareiul 26: 2 noiiul 26: 68 rulate, prima înmatriculareaug 26: 7 noiaug 26: 56 rulate, prima înmatricularesep 26: 4 noisep 26: 64 rulate, prima înmatriculareoct 26: 2 noioct 26: 44 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24951
dec 24451
ian 25859
feb 25878
mar 25978
apr 251175
mai 25767
iun 25665
iul 251262
aug 25444
sep 25864
oct 251176
nov 25462
dec 25851
ian 26340
feb 261164
mar 26366
apr 26549
mai 26843
iun 26464
iul 26268
aug 26756
sep 26464
oct 26244

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02468101999: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 2 rulate, prima înmatriculare2006: 5 rulate, prima înmatriculare2007: 8 rulate, prima înmatriculare2008: 2 rulate, prima înmatriculare2009: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 2 rulate, prima înmatriculare2012: 5 rulate, prima înmatriculare2013: 2 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 3 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2017: 2 rulate, prima înmatriculare2018: 2 rulate, prima înmatriculare2019: 2 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 7 noi2022: 3 rulate, prima înmatriculare199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199901
200000
200101
200201
200302
200402
200502
200605
200708
200802
200901
201001
201102
201205
201302
201402
201503
201603
201702
201802
201902
202001
202102
202273

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA C1219,4%
CLASA E812,9%
CLASA A711,3%
GLC711,3%
GLE69,7%
CLASA B58,1%
ML34,8%
VITO34,8%
CLASA G23,2%
SPRINTER23,2%
Toate (17)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AMG GT11,6%
CLA11,6%
CLASA S11,6%
CLASA V11,6%
GLB11,6%
Model necompletat11,6%
VIANO11,6%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)2032,3%
SUV1930,6%
Monovolume (MPV)1016,1%
Mari și de lux (E)914,5%
Utilitare23,2%
Neclasificate11,6%
Sport11,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare5588,7%
Noi711,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină4064,5%
Benzină1219,4%
Hibrid914,5%
GNC/GNL11,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică4369,4%
Companie1930,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break3962,9%
Berlină1321,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)711,3%
Berlină cu hayon11,6%
Cabriolet11,6%
Cupeu11,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW34,8%
75-109 kW1524,2%
110-149 kW2641,9%
150-219 kW1321,0%
220 kW și peste58,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc58,1%
1600-1999 cmc2337,1%
2000-2999 cmc3251,6%
3000 cmc și peste23,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export1565,2%
Dezmembrare834,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.