Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Mureș, decembrie 2022

Noi2+100,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare42-8,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri19

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100nov 24: 9 noinov 24: 51 rulate, prima înmatricularedec 24: 4 noidec 24: 51 rulate, prima înmatriculareian 25: 8 noiian 25: 59 rulate, prima înmatricularefeb 25: 8 noifeb 25: 78 rulate, prima înmatricularemar 25: 9 noimar 25: 78 rulate, prima înmatriculareapr 25: 11 noiapr 25: 75 rulate, prima înmatricularemai 25: 7 noimai 25: 67 rulate, prima înmatriculareiun 25: 6 noiiun 25: 65 rulate, prima înmatriculareiul 25: 12 noiiul 25: 62 rulate, prima înmatriculareaug 25: 4 noiaug 25: 44 rulate, prima înmatricularesep 25: 8 noisep 25: 64 rulate, prima înmatriculareoct 25: 11 noioct 25: 76 rulate, prima înmatricularenov 25: 4 noinov 25: 62 rulate, prima înmatricularedec 25: 8 noidec 25: 51 rulate, prima înmatriculareian 26: 3 noiian 26: 40 rulate, prima înmatricularefeb 26: 11 noifeb 26: 64 rulate, prima înmatricularemar 26: 3 noimar 26: 66 rulate, prima înmatriculareapr 26: 5 noiapr 26: 49 rulate, prima înmatricularemai 26: 8 noimai 26: 43 rulate, prima înmatriculareiun 26: 4 noiiun 26: 64 rulate, prima înmatriculareiul 26: 2 noiiul 26: 68 rulate, prima înmatriculareaug 26: 7 noiaug 26: 56 rulate, prima înmatricularesep 26: 4 noisep 26: 64 rulate, prima înmatriculareoct 26: 2 noioct 26: 44 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24951
dec 24451
ian 25859
feb 25878
mar 25978
apr 251175
mai 25767
iun 25665
iul 251262
aug 25444
sep 25864
oct 251176
nov 25462
dec 25851
ian 26340
feb 261164
mar 26366
apr 26549
mai 26843
iun 26464
iul 26268
aug 26756
sep 26464
oct 26244

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
012345< 1998: 5 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 2 rulate, prima înmatriculare2007: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 5 rulate, prima înmatriculare2009: 3 rulate, prima înmatriculare2010: 2 rulate, prima înmatriculare2012: 3 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2018: 2 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199805
199800
199900
200001
200100
200200
200302
200401
200501
200602
200702
200805
200903
201002
201100
201203
201301
201401
201501
201602
201700
201802
201901
202000
202105
202222

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA C1022,7%
CLASA E818,2%
CLASA A49,1%
GLE49,1%
CLASA B36,8%
GLC36,8%
CLASA S24,5%
SPRINTER24,5%
CITAN12,3%
CLA12,3%
Toate (16)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA G12,3%
CLASA V12,3%
GLA12,3%
ML12,3%
Model necompletat12,3%
SL12,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)1534,1%
Mari și de lux (E)1022,7%
SUV1022,7%
Monovolume (MPV)511,4%
Utilitare24,5%
Neclasificate12,3%
Sport12,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare4295,5%
Noi24,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină2659,1%
Benzină1329,5%
Hibrid511,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică3784,1%
Companie715,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break2352,3%
Berlină1125,0%
Berlină cu hayon36,8%
Cupeu36,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)36,8%
Cabriolet12,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW36,8%
75-109 kW1840,9%
110-149 kW1227,3%
150-219 kW49,1%
220 kW și peste715,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc36,8%
1600-1999 cmc1840,9%
2000-2999 cmc1840,9%
3000 cmc și peste511,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1368,4%
Export526,3%
Înmatriculat pentru export15,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.