Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Maramureș, august 2026

Noi3-40,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare63-11,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări53-20,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri15

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100nov 24: 5 noinov 24: 49 rulate, prima înmatricularedec 24: 2 noidec 24: 61 rulate, prima înmatriculareian 25: 6 noiian 25: 51 rulate, prima înmatricularefeb 25: 5 noifeb 25: 70 rulate, prima înmatricularemar 25: 1 noimar 25: 71 rulate, prima înmatriculareapr 25: 4 noiapr 25: 78 rulate, prima înmatricularemai 25: 7 noimai 25: 71 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 69 rulate, prima înmatriculareiul 25: 7 noiiul 25: 63 rulate, prima înmatriculareaug 25: 5 noiaug 25: 71 rulate, prima înmatricularesep 25: 1 noisep 25: 76 rulate, prima înmatriculareoct 25: 5 noioct 25: 64 rulate, prima înmatricularenov 25: 5 noinov 25: 62 rulate, prima înmatricularedec 25: 2 noidec 25: 45 rulate, prima înmatriculareian 26: 3 noiian 26: 50 rulate, prima înmatricularefeb 26: 6 noifeb 26: 61 rulate, prima înmatricularemar 26: 5 noimar 26: 53 rulate, prima înmatriculareapr 26: 1 noiapr 26: 41 rulate, prima înmatricularemai 26: 10 noimai 26: 47 rulate, prima înmatriculareiun 26: 3 noiiun 26: 67 rulate, prima înmatriculareiul 26: 4 noiiul 26: 72 rulate, prima înmatriculareaug 26: 3 noiaug 26: 63 rulate, prima înmatricularesep 26: 3 noisep 26: 80 rulate, prima înmatriculareoct 26: 2 noioct 26: 57 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24549
dec 24261
ian 25651
feb 25570
mar 25171
apr 25478
mai 25771
iun 25169
iul 25763
aug 25571
sep 25176
oct 25564
nov 25562
dec 25245
ian 26350
feb 26661
mar 26553
apr 26141
mai 261047
iun 26367
iul 26472
aug 26363
sep 26380
oct 26257

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02468< 2002: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 3 rulate, prima înmatriculare2007: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 3 rulate, prima înmatriculare2009: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 3 rulate, prima înmatriculare2012: 2 rulate, prima înmatriculare2013: 2 rulate, prima înmatriculare2014: 3 rulate, prima înmatriculare2015: 6 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2017: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 4 rulate, prima înmatriculare2019: 7 rulate, prima înmatriculare2020: 3 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 3 rulate, prima înmatriculare2026: 3 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200203
200201
200300
200401
200501
200603
200702
200803
200901
201001
201103
201202
201302
201403
201506
201602
201703
201804
201907
202003
202104
202203
202301
202401
202503
202630

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA E1015,2%
CLASA C913,6%
GLE812,1%
CLASA A69,1%
CLASA B57,6%
GLC57,6%
CLA46,1%
SPRINTER34,5%
GLA23,0%
ML23,0%
Toate (20)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SL23,0%
VITO23,0%
AMG GT11,5%
CLASA S11,5%
CLASA V11,5%
CLE11,5%
CLS11,5%
GL11,5%
GLK11,5%
VIANO11,5%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)1928,8%
SUV1928,8%
Mari și de lux (E)1319,7%
Monovolume (MPV)913,6%
Sport34,5%
Utilitare34,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare6395,5%
Noi34,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină4872,7%
Hibrid913,6%
Benzină812,1%
Electric11,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică4669,7%
Companie2030,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break3654,5%
Berlină1725,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)57,6%
Berlină cu hayon34,5%
Cabriolet34,5%
Cupeu23,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11,5%
75-109 kW1725,8%
110-149 kW2436,4%
150-219 kW1522,7%
220 kW și peste812,1%
Necompletat11,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc1116,7%
1600-1999 cmc2030,3%
2000-2999 cmc3248,5%
3000 cmc și peste23,0%
Necompletat11,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1280,0%
Înmatriculat pentru export213,3%
Export16,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.