Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Maramureș, iulie 2021

Noi7

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare64

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri16

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100nov 24: 5 noinov 24: 49 rulate, prima înmatricularedec 24: 2 noidec 24: 61 rulate, prima înmatriculareian 25: 6 noiian 25: 51 rulate, prima înmatricularefeb 25: 5 noifeb 25: 70 rulate, prima înmatricularemar 25: 1 noimar 25: 71 rulate, prima înmatriculareapr 25: 4 noiapr 25: 78 rulate, prima înmatricularemai 25: 7 noimai 25: 71 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 69 rulate, prima înmatriculareiul 25: 7 noiiul 25: 63 rulate, prima înmatriculareaug 25: 5 noiaug 25: 71 rulate, prima înmatricularesep 25: 1 noisep 25: 76 rulate, prima înmatriculareoct 25: 5 noioct 25: 64 rulate, prima înmatricularenov 25: 5 noinov 25: 62 rulate, prima înmatricularedec 25: 2 noidec 25: 45 rulate, prima înmatriculareian 26: 3 noiian 26: 50 rulate, prima înmatricularefeb 26: 6 noifeb 26: 61 rulate, prima înmatricularemar 26: 5 noimar 26: 53 rulate, prima înmatriculareapr 26: 1 noiapr 26: 41 rulate, prima înmatricularemai 26: 10 noimai 26: 47 rulate, prima înmatriculareiun 26: 3 noiiun 26: 67 rulate, prima înmatriculareiul 26: 4 noiiul 26: 72 rulate, prima înmatriculareaug 26: 3 noiaug 26: 63 rulate, prima înmatricularesep 26: 3 noisep 26: 80 rulate, prima înmatriculareoct 26: 2 noioct 26: 57 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24549
dec 24261
ian 25651
feb 25570
mar 25171
apr 25478
mai 25771
iun 25169
iul 25763
aug 25571
sep 25176
oct 25564
nov 25562
dec 25245
ian 26350
feb 26661
mar 26553
apr 26141
mai 261047
iun 26367
iul 26472
aug 26363
sep 26380
oct 26257

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02468< 1997: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 5 rulate, prima înmatriculare2006: 7 rulate, prima înmatriculare2007: 1 rulate, prima înmatriculare2008: 3 rulate, prima înmatriculare2009: 4 rulate, prima înmatriculare2010: 2 rulate, prima înmatriculare2011: 2 rulate, prima înmatriculare2012: 5 rulate, prima înmatriculare2013: 2 rulate, prima înmatriculare2014: 5 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 4 rulate, prima înmatriculare2017: 2 rulate, prima înmatriculare2018: 6 rulate, prima înmatriculare2019: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 7 noi< 1997199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199702
199700
199800
199901
200000
200101
200205
200304
200400
200505
200607
200701
200803
200904
201002
201102
201205
201302
201405
201501
201604
201702
201806
201902
202000
202170

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA E1318,3%
CLASA C1014,1%
CLASA A912,7%
ML811,3%
GLE57,0%
CLASA B45,6%
GLC34,2%
VITO34,2%
CLASA S22,8%
GLK22,8%
Toate (20)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SL22,8%
SPRINTER22,8%
313 CDI11,4%
CLA11,4%
CLASA V11,4%
CLS11,4%
EQA11,4%
GL11,4%
GLA11,4%
Model necompletat11,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV2129,6%
Compacte (C)2028,2%
Mari și de lux (E)1622,5%
Monovolume (MPV)811,3%
Neclasificate22,8%
Sport22,8%
Utilitare22,8%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare6490,1%
Noi79,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină5577,5%
Benzină912,7%
Hibrid68,5%
Electric11,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică5273,2%
Companie1926,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break3650,7%
Berlină2231,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)57,0%
Berlină cu hayon45,6%
Cabriolet34,2%
Cupeu11,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW22,8%
75-109 kW2028,2%
110-149 kW2231,0%
150-219 kW2231,0%
220 kW și peste45,6%
Necompletat11,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc11,4%
1400-1599 cmc34,2%
1600-1999 cmc1521,1%
2000-2999 cmc4867,6%
3000 cmc și peste34,2%
Necompletat11,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export1168,8%
Dezmembrare531,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.