Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Ilfov, iunie 2025

Noi58+48,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare79+6,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări156+27,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri6

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200nov 24: 7 noinov 24: 80 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 86 rulate, prima înmatriculareian 25: 29 noiian 25: 66 rulate, prima înmatricularefeb 25: 27 noifeb 25: 82 rulate, prima înmatricularemar 25: 24 noimar 25: 87 rulate, prima înmatriculareapr 25: 24 noiapr 25: 121 rulate, prima înmatricularemai 25: 21 noimai 25: 93 rulate, prima înmatriculareiun 25: 58 noiiun 25: 79 rulate, prima înmatriculareiul 25: 39 noiiul 25: 115 rulate, prima înmatriculareaug 25: 62 noiaug 25: 82 rulate, prima înmatricularesep 25: 40 noisep 25: 82 rulate, prima înmatriculareoct 25: 49 noioct 25: 93 rulate, prima înmatricularenov 25: 40 noinov 25: 81 rulate, prima înmatricularedec 25: 29 noidec 25: 95 rulate, prima înmatriculareian 26: 20 noiian 26: 72 rulate, prima înmatricularefeb 26: 39 noifeb 26: 68 rulate, prima înmatricularemar 26: 22 noimar 26: 79 rulate, prima înmatriculareapr 26: 22 noiapr 26: 74 rulate, prima înmatricularemai 26: 45 noimai 26: 67 rulate, prima înmatriculareiun 26: 27 noiiun 26: 74 rulate, prima înmatriculareiul 26: 30 noiiul 26: 70 rulate, prima înmatriculareaug 26: 28 noiaug 26: 78 rulate, prima înmatricularesep 26: 46 noisep 26: 69 rulate, prima înmatriculareoct 26: 39 noioct 26: 64 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24780
dec 244486
ian 252966
feb 252782
mar 252487
apr 2524121
mai 252193
iun 255879
iul 2539115
aug 256282
sep 254082
oct 254993
nov 254081
dec 252995
ian 262072
feb 263968
mar 262279
apr 262274
mai 264567
iun 262774
iul 263070
aug 262878
sep 264669
oct 263964

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020302001: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 2 rulate, prima înmatriculare2011: 1 rulate, prima înmatriculare2012: 2 rulate, prima înmatriculare2013: 3 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 6 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2017: 6 rulate, prima înmatriculare2018: 5 rulate, prima înmatriculare2019: 8 rulate, prima înmatriculare2020: 10 rulate, prima înmatriculare2021: 11 rulate, prima înmatriculare2022: 7 rulate, prima înmatriculare2023: 15 noi2023: 10 rulate, prima înmatriculare2024: 13 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 30 noi2001200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200101
200200
200300
200400
200500
200601
200700
200800
200900
201002
201101
201202
201303
201402
201506
201603
201706
201805
201908
2020010
2021011
202207
20231510
2024131
2025300

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GLC1813,1%
CLASA E1611,7%
CLASA A1410,2%
CLASA C1410,2%
CLA128,8%
GLE85,8%
CLASA G75,1%
CLASA S75,1%
GLB64,4%
VITO53,6%
Toate (24)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AMG GT42,9%
GLA42,9%
Model necompletat42,9%
CLASA V32,2%
EQE32,2%
CLASA B21,5%
SPRINTER21,5%
T21,5%
CLE10,7%
EQS10,7%
GLK10,7%
GLS10,7%
SL10,7%
VIANO10,7%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV4935,8%
Compacte (C)4029,2%
Mari și de lux (E)2417,5%
Monovolume (MPV)139,5%
Sport53,6%
Neclasificate42,9%
Utilitare21,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare7957,7%
Noi5842,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid6849,6%
Motorină4129,9%
Benzină2417,5%
Electric42,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Companie8259,9%
Persoană fizică5540,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break6245,3%
Berlină5540,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)118,0%
Berlină cu hayon42,9%
Cupeu32,2%
Cabriolet21,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10,7%
75-109 kW2518,2%
110-149 kW5338,7%
150-219 kW2216,1%
220 kW și peste3223,4%
Necompletat42,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc2115,3%
1400-1599 cmc1510,9%
1600-1999 cmc4432,1%
2000-2999 cmc3928,5%
3000 cmc și peste1410,2%
Necompletat42,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export6100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.