Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Ilfov, aprilie 2025

Noi24+9,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare121+83,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări151+0,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri9

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200nov 24: 7 noinov 24: 80 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 86 rulate, prima înmatriculareian 25: 29 noiian 25: 66 rulate, prima înmatricularefeb 25: 27 noifeb 25: 82 rulate, prima înmatricularemar 25: 24 noimar 25: 87 rulate, prima înmatriculareapr 25: 24 noiapr 25: 121 rulate, prima înmatricularemai 25: 21 noimai 25: 93 rulate, prima înmatriculareiun 25: 58 noiiun 25: 79 rulate, prima înmatriculareiul 25: 39 noiiul 25: 115 rulate, prima înmatriculareaug 25: 62 noiaug 25: 82 rulate, prima înmatricularesep 25: 40 noisep 25: 82 rulate, prima înmatriculareoct 25: 49 noioct 25: 93 rulate, prima înmatricularenov 25: 40 noinov 25: 81 rulate, prima înmatricularedec 25: 29 noidec 25: 95 rulate, prima înmatriculareian 26: 20 noiian 26: 72 rulate, prima înmatricularefeb 26: 39 noifeb 26: 68 rulate, prima înmatricularemar 26: 22 noimar 26: 79 rulate, prima înmatriculareapr 26: 22 noiapr 26: 74 rulate, prima înmatricularemai 26: 45 noimai 26: 67 rulate, prima înmatriculareiun 26: 27 noiiun 26: 74 rulate, prima înmatriculareiul 26: 30 noiiul 26: 70 rulate, prima înmatriculareaug 26: 28 noiaug 26: 78 rulate, prima înmatricularesep 26: 46 noisep 26: 69 rulate, prima înmatriculareoct 26: 39 noioct 26: 64 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24780
dec 244486
ian 252966
feb 252782
mar 252487
apr 2524121
mai 252193
iun 255879
iul 2539115
aug 256282
sep 254082
oct 254993
nov 254081
dec 252995
ian 262072
feb 263968
mar 262279
apr 262274
mai 264567
iun 262774
iul 263070
aug 262878
sep 264669
oct 263964

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520< 2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 3 rulate, prima înmatriculare2008: 3 rulate, prima înmatriculare2009: 3 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 4 rulate, prima înmatriculare2012: 4 rulate, prima înmatriculare2013: 5 rulate, prima înmatriculare2014: 4 rulate, prima înmatriculare2015: 3 rulate, prima înmatriculare2016: 7 rulate, prima înmatriculare2017: 8 rulate, prima înmatriculare2018: 9 rulate, prima înmatriculare2019: 12 rulate, prima înmatriculare2020: 14 rulate, prima înmatriculare2021: 10 rulate, prima înmatriculare2022: 7 rulate, prima înmatriculare2023: 12 rulate, prima înmatriculare2024: 7 noi2024: 7 rulate, prima înmatriculare2025: 17 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200102
200100
200201
200300
200401
200501
200600
200703
200803
200903
201001
201104
201204
201305
201404
201503
201607
201708
201809
2019012
2020014
2021010
202207
2023012
202477
2025170

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA E2617,9%
GLC1913,1%
GLE149,7%
CLASA C128,3%
CLA106,9%
CLASA A85,5%
CLASA S85,5%
Model necompletat74,8%
VITO74,8%
GLA53,4%
Toate (26)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA V32,1%
EQE32,1%
ML32,1%
AMG GT21,4%
CLASA G21,4%
CLE21,4%
CLK21,4%
CLS21,4%
T21,4%
VIANO21,4%
CLASA B10,7%
EQA10,7%
EQS10,7%
GLS10,7%
SL10,7%
SPRINTER10,7%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV4933,8%
Mari și de lux (E)3826,2%
Compacte (C)3020,7%
Monovolume (MPV)1510,3%
Neclasificate74,8%
Sport53,4%
Utilitare10,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare12183,4%
Noi2416,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină7048,3%
Hibrid4732,4%
Benzină2315,9%
Electric53,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Companie7551,7%
Persoană fizică7048,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break5940,7%
Berlină5437,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)128,3%
Berlină cu hayon106,9%
Cupeu85,5%
Cabriolet21,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW2517,2%
110-149 kW5336,6%
150-219 kW3121,4%
220 kW și peste3121,4%
Necompletat53,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc85,5%
1400-1599 cmc85,5%
1600-1999 cmc6041,4%
2000-2999 cmc5537,9%
3000 cmc și peste96,2%
Necompletat53,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export777,8%
Dezmembrare111,1%
Înmatriculat pentru export111,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.