Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Ilfov, martie 2024

Noi45+15,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare62+24,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări126-2,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri27

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200nov 24: 7 noinov 24: 80 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 86 rulate, prima înmatriculareian 25: 29 noiian 25: 66 rulate, prima înmatricularefeb 25: 27 noifeb 25: 82 rulate, prima înmatricularemar 25: 24 noimar 25: 87 rulate, prima înmatriculareapr 25: 24 noiapr 25: 121 rulate, prima înmatricularemai 25: 21 noimai 25: 93 rulate, prima înmatriculareiun 25: 58 noiiun 25: 79 rulate, prima înmatriculareiul 25: 39 noiiul 25: 115 rulate, prima înmatriculareaug 25: 62 noiaug 25: 82 rulate, prima înmatricularesep 25: 40 noisep 25: 82 rulate, prima înmatriculareoct 25: 49 noioct 25: 93 rulate, prima înmatricularenov 25: 40 noinov 25: 81 rulate, prima înmatricularedec 25: 29 noidec 25: 95 rulate, prima înmatriculareian 26: 20 noiian 26: 72 rulate, prima înmatricularefeb 26: 39 noifeb 26: 68 rulate, prima înmatricularemar 26: 22 noimar 26: 79 rulate, prima înmatriculareapr 26: 22 noiapr 26: 74 rulate, prima înmatricularemai 26: 45 noimai 26: 67 rulate, prima înmatriculareiun 26: 27 noiiun 26: 74 rulate, prima înmatriculareiul 26: 30 noiiul 26: 70 rulate, prima înmatriculareaug 26: 28 noiaug 26: 78 rulate, prima înmatricularesep 26: 46 noisep 26: 69 rulate, prima înmatriculareoct 26: 39 noioct 26: 64 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24780
dec 244486
ian 252966
feb 252782
mar 252487
apr 2524121
mai 252193
iun 255879
iul 2539115
aug 256282
sep 254082
oct 254993
nov 254081
dec 252995
ian 262072
feb 263968
mar 262279
apr 262274
mai 264567
iun 262774
iul 263070
aug 262878
sep 264669
oct 263964

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030402003: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 4 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 2 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 2 rulate, prima înmatriculare2014: 4 rulate, prima înmatriculare2015: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 4 rulate, prima înmatriculare2018: 11 rulate, prima înmatriculare2019: 15 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 35 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 9 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2003200420052006200720082009201020112012201320142015201620172018201920202021202220232024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200301
200400
200500
200601
200704
200801
200901
201000
201102
201201
201302
201404
201502
201601
201704
2018011
2019015
202004
202103
202213
2023351
202491

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA A1514,0%
CLASA E1413,1%
GLC1312,1%
GLA1110,3%
CLASA C109,3%
CLA65,6%
GLE65,6%
GLB54,7%
CLASA S32,8%
CLASA V32,8%
Toate (23)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CLS32,8%
AMG GT21,9%
CLASA B21,9%
EQA21,9%
EQS21,9%
Model necompletat21,9%
VITO21,9%
CLC10,9%
EQB10,9%
EQE10,9%
GL10,9%
GLS10,9%
SL10,9%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV4340,2%
Compacte (C)3129,0%
Mari și de lux (E)2018,7%
Monovolume (MPV)76,5%
Sport32,8%
Neclasificate21,9%
Medii (D)10,9%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare6257,9%
Noi4542,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină5046,7%
Hibrid3734,6%
Benzină1413,1%
Electric65,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Companie7065,4%
Persoană fizică3734,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break6257,9%
Berlină3431,8%
Cupeu43,7%
Berlină cu hayon32,8%
Cabriolet21,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)21,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10,9%
75-109 kW1312,1%
110-149 kW5652,3%
150-219 kW1715,9%
220 kW și peste1413,1%
Necompletat65,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc1715,9%
1400-1599 cmc65,6%
1600-1999 cmc4441,1%
2000-2999 cmc2927,1%
3000 cmc și peste54,7%
Necompletat65,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1244,4%
Export1244,4%
Înmatriculat pentru export311,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.