Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Ilfov, aprilie 2023

Noi15+50,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare41-10,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări105

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri27

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200nov 24: 7 noinov 24: 80 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 86 rulate, prima înmatriculareian 25: 29 noiian 25: 66 rulate, prima înmatricularefeb 25: 27 noifeb 25: 82 rulate, prima înmatricularemar 25: 24 noimar 25: 87 rulate, prima înmatriculareapr 25: 24 noiapr 25: 121 rulate, prima înmatricularemai 25: 21 noimai 25: 93 rulate, prima înmatriculareiun 25: 58 noiiun 25: 79 rulate, prima înmatriculareiul 25: 39 noiiul 25: 115 rulate, prima înmatriculareaug 25: 62 noiaug 25: 82 rulate, prima înmatricularesep 25: 40 noisep 25: 82 rulate, prima înmatriculareoct 25: 49 noioct 25: 93 rulate, prima înmatricularenov 25: 40 noinov 25: 81 rulate, prima înmatricularedec 25: 29 noidec 25: 95 rulate, prima înmatriculareian 26: 20 noiian 26: 72 rulate, prima înmatricularefeb 26: 39 noifeb 26: 68 rulate, prima înmatricularemar 26: 22 noimar 26: 79 rulate, prima înmatriculareapr 26: 22 noiapr 26: 74 rulate, prima înmatricularemai 26: 45 noimai 26: 67 rulate, prima înmatriculareiun 26: 27 noiiun 26: 74 rulate, prima înmatriculareiul 26: 30 noiiul 26: 70 rulate, prima înmatriculareaug 26: 28 noiaug 26: 78 rulate, prima înmatricularesep 26: 46 noisep 26: 69 rulate, prima înmatriculareoct 26: 39 noioct 26: 64 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24780
dec 244486
ian 252966
feb 252782
mar 252487
apr 2524121
mai 252193
iun 255879
iul 2539115
aug 256282
sep 254082
oct 254993
nov 254081
dec 252995
ian 262072
feb 263968
mar 262279
apr 262274
mai 264567
iun 262774
iul 263070
aug 262878
sep 264669
oct 263964

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02468102000: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 3 rulate, prima înmatriculare2007: 1 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 2 rulate, prima înmatriculare2011: 1 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 3 rulate, prima înmatriculare2015: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2017: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 5 rulate, prima înmatriculare2019: 5 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 8 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 7 noi200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200001
200100
200200
200300
200401
200503
200600
200701
200801
200900
201002
201101
201201
201300
201403
201502
201603
201703
201805
201905
202002
202105
202282
202370

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA C1017,9%
CLASA E610,7%
GLC610,7%
GLE610,7%
CLASA A58,9%
CLASA S35,4%
VITO35,4%
CLA23,6%
CLASA B23,6%
AMG GT11,8%
Toate (22)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA V11,8%
CLS11,8%
EQA11,8%
GLA11,8%
GLB11,8%
GLS11,8%
ML11,8%
Model necompletat11,8%
SL11,8%
SLK11,8%
SPRINTER11,8%
VIANO11,8%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)1730,4%
SUV1730,4%
Mari și de lux (E)1017,9%
Monovolume (MPV)712,5%
Sport35,4%
Neclasificate11,8%
Utilitare11,8%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare4173,2%
Noi1526,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină3460,7%
Hibrid1425,0%
Benzină712,5%
Electric11,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Companie3358,9%
Persoană fizică2341,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break2442,9%
Berlină2035,7%
Cabriolet58,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)58,9%
Berlină cu hayon11,8%
Cupeu11,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW23,6%
75-109 kW1221,4%
110-149 kW1933,9%
150-219 kW916,1%
220 kW și peste1323,2%
Necompletat11,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc23,6%
1400-1599 cmc610,7%
1600-1999 cmc2035,7%
2000-2999 cmc2341,1%
3000 cmc și peste47,1%
Necompletat11,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export1555,6%
Dezmembrare725,9%
Înmatriculat pentru export518,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.