Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Iași, noiembrie 2023

Noi15+200,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare42-22,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări131

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri37

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100nov 24: 30 noinov 24: 47 rulate, prima înmatricularedec 24: 14 noidec 24: 75 rulate, prima înmatriculareian 25: 6 noiian 25: 34 rulate, prima înmatricularefeb 25: 8 noifeb 25: 69 rulate, prima înmatricularemar 25: 10 noimar 25: 59 rulate, prima înmatriculareapr 25: 20 noiapr 25: 69 rulate, prima înmatricularemai 25: 22 noimai 25: 66 rulate, prima înmatriculareiun 25: 8 noiiun 25: 74 rulate, prima înmatriculareiul 25: 17 noiiul 25: 56 rulate, prima înmatriculareaug 25: 6 noiaug 25: 56 rulate, prima înmatricularesep 25: 5 noisep 25: 49 rulate, prima înmatriculareoct 25: 11 noioct 25: 66 rulate, prima înmatricularenov 25: 3 noinov 25: 55 rulate, prima înmatricularedec 25: 15 noidec 25: 55 rulate, prima înmatriculareian 26: 21 noiian 26: 41 rulate, prima înmatricularefeb 26: 5 noifeb 26: 51 rulate, prima înmatricularemar 26: 9 noimar 26: 53 rulate, prima înmatriculareapr 26: 20 noiapr 26: 55 rulate, prima înmatricularemai 26: 7 noimai 26: 52 rulate, prima înmatriculareiun 26: 8 noiiun 26: 62 rulate, prima înmatriculareiul 26: 21 noiiul 26: 47 rulate, prima înmatriculareaug 26: 7 noiaug 26: 40 rulate, prima înmatricularesep 26: 7 noisep 26: 53 rulate, prima înmatriculareoct 26: 20 noioct 26: 56 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 243047
dec 241475
ian 25634
feb 25869
mar 251059
apr 252069
mai 252266
iun 25874
iul 251756
aug 25656
sep 25549
oct 251166
nov 25355
dec 251555
ian 262141
feb 26551
mar 26953
apr 262055
mai 26752
iun 26862
iul 262147
aug 26740
sep 26753
oct 262056

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152000: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 2 rulate, prima înmatriculare2006: 1 rulate, prima înmatriculare2008: 2 rulate, prima înmatriculare2009: 5 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 1 rulate, prima înmatriculare2012: 3 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 4 rulate, prima înmatriculare2019: 7 rulate, prima înmatriculare2020: 3 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 3 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 12 noi200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200001
200100
200203
200300
200402
200502
200601
200700
200802
200905
201001
201101
201203
201300
201400
201501
201603
201700
201804
201907
202003
202102
202231
2023120

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GLC915,8%
CLASA C814,0%
CLASA E712,3%
CLASA A58,8%
GLE58,8%
CLASA S35,3%
VITO35,3%
CLA23,5%
EQE23,5%
GLK23,5%
Toate (19)
Modele: valoare, vehicule, cotă
ML23,5%
SPRINTER23,5%
CLS11,8%
EQA11,8%
EQB11,8%
EQS11,8%
GLB11,8%
SLK11,8%
VIANO11,8%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV2442,1%
Compacte (C)1526,3%
Mari și de lux (E)1119,3%
Monovolume (MPV)47,0%
Utilitare23,5%
Sport11,8%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare4273,7%
Noi1526,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină2747,4%
Hibrid1831,6%
Benzină712,3%
Electric58,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică3052,6%
Companie2747,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break2747,4%
Berlină2136,8%
Berlină cu hayon58,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)35,3%
Cabriolet11,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW47,0%
75-109 kW915,8%
110-149 kW1628,1%
150-219 kW1831,6%
220 kW și peste58,8%
Necompletat58,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc35,3%
1400-1599 cmc35,3%
1600-1999 cmc1933,3%
2000-2999 cmc2645,6%
3000 cmc și peste11,8%
Necompletat58,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export3491,9%
Dezmembrare38,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.