Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Iași, ianuarie 2023

Noi9+50,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare33-47,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări91

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri7

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100nov 24: 30 noinov 24: 47 rulate, prima înmatricularedec 24: 14 noidec 24: 75 rulate, prima înmatriculareian 25: 6 noiian 25: 34 rulate, prima înmatricularefeb 25: 8 noifeb 25: 69 rulate, prima înmatricularemar 25: 10 noimar 25: 59 rulate, prima înmatriculareapr 25: 20 noiapr 25: 69 rulate, prima înmatricularemai 25: 22 noimai 25: 66 rulate, prima înmatriculareiun 25: 8 noiiun 25: 74 rulate, prima înmatriculareiul 25: 17 noiiul 25: 56 rulate, prima înmatriculareaug 25: 6 noiaug 25: 56 rulate, prima înmatricularesep 25: 5 noisep 25: 49 rulate, prima înmatriculareoct 25: 11 noioct 25: 66 rulate, prima înmatricularenov 25: 3 noinov 25: 55 rulate, prima înmatricularedec 25: 15 noidec 25: 55 rulate, prima înmatriculareian 26: 21 noiian 26: 41 rulate, prima înmatricularefeb 26: 5 noifeb 26: 51 rulate, prima înmatricularemar 26: 9 noimar 26: 53 rulate, prima înmatriculareapr 26: 20 noiapr 26: 55 rulate, prima înmatricularemai 26: 7 noimai 26: 52 rulate, prima înmatriculareiun 26: 8 noiiun 26: 62 rulate, prima înmatriculareiul 26: 21 noiiul 26: 47 rulate, prima înmatriculareaug 26: 7 noiaug 26: 40 rulate, prima înmatricularesep 26: 7 noisep 26: 53 rulate, prima înmatriculareoct 26: 20 noioct 26: 56 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 243047
dec 241475
ian 25634
feb 25869
mar 251059
apr 252069
mai 252266
iun 25874
iul 251756
aug 25656
sep 25549
oct 251166
nov 25355
dec 251555
ian 262141
feb 26551
mar 26953
apr 262055
mai 26752
iun 26862
iul 262147
aug 26740
sep 26753
oct 262056

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0246810< 1998: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 2 rulate, prima înmatriculare2007: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 2 rulate, prima înmatriculare2009: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 2 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2017: 4 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 9 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199801
199800
199900
200000
200101
200200
200303
200401
200501
200602
200702
200802
200901
201002
201100
201201
201302
201400
201500
201603
201704
201800
201903
202002
202101
202291

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GLC921,4%
CLASA C716,7%
GLE614,3%
CLASA A511,9%
ML49,5%
CLASA B37,1%
CLASA E24,8%
VITO24,8%
CLASA G12,4%
CLASA S12,4%
Toate (12)
Modele: valoare, vehicule, cotă
GLA12,4%
SPRINTER12,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV2150,0%
Compacte (C)1228,6%
Monovolume (MPV)511,9%
Mari și de lux (E)37,1%
Utilitare12,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare3378,6%
Noi921,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină2866,7%
Benzină716,7%
Hibrid716,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică2661,9%
Companie1638,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break3071,4%
Berlină614,3%
Berlină cu hayon37,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)24,8%
Cupeu12,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW24,8%
75-109 kW1023,8%
110-149 kW1535,7%
150-219 kW1126,2%
220 kW și peste49,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc12,4%
1400-1599 cmc37,1%
1600-1999 cmc1638,1%
2000-2999 cmc2150,0%
3000 cmc și peste12,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare571,4%
Export228,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.