Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Iași, iunie 2021

Noi4

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare58

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri2

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100nov 24: 30 noinov 24: 47 rulate, prima înmatricularedec 24: 14 noidec 24: 75 rulate, prima înmatriculareian 25: 6 noiian 25: 34 rulate, prima înmatricularefeb 25: 8 noifeb 25: 69 rulate, prima înmatricularemar 25: 10 noimar 25: 59 rulate, prima înmatriculareapr 25: 20 noiapr 25: 69 rulate, prima înmatricularemai 25: 22 noimai 25: 66 rulate, prima înmatriculareiun 25: 8 noiiun 25: 74 rulate, prima înmatriculareiul 25: 17 noiiul 25: 56 rulate, prima înmatriculareaug 25: 6 noiaug 25: 56 rulate, prima înmatricularesep 25: 5 noisep 25: 49 rulate, prima înmatriculareoct 25: 11 noioct 25: 66 rulate, prima înmatricularenov 25: 3 noinov 25: 55 rulate, prima înmatricularedec 25: 15 noidec 25: 55 rulate, prima înmatriculareian 26: 21 noiian 26: 41 rulate, prima înmatricularefeb 26: 5 noifeb 26: 51 rulate, prima înmatricularemar 26: 9 noimar 26: 53 rulate, prima înmatriculareapr 26: 20 noiapr 26: 55 rulate, prima înmatricularemai 26: 7 noimai 26: 52 rulate, prima înmatriculareiun 26: 8 noiiun 26: 62 rulate, prima înmatriculareiul 26: 21 noiiul 26: 47 rulate, prima înmatriculareaug 26: 7 noiaug 26: 40 rulate, prima înmatricularesep 26: 7 noisep 26: 53 rulate, prima înmatriculareoct 26: 20 noioct 26: 56 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 243047
dec 241475
ian 25634
feb 25869
mar 251059
apr 252069
mai 252266
iun 25874
iul 251756
aug 25656
sep 25549
oct 251166
nov 25355
dec 251555
ian 262141
feb 26551
mar 26953
apr 262055
mai 26752
iun 26862
iul 262147
aug 26740
sep 26753
oct 262056

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02462000: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 3 rulate, prima înmatriculare2006: 5 rulate, prima înmatriculare2007: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 6 rulate, prima înmatriculare2009: 3 rulate, prima înmatriculare2010: 2 rulate, prima înmatriculare2011: 4 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 5 rulate, prima înmatriculare2017: 4 rulate, prima înmatriculare2019: 5 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 4 noi2000200120022003200420052006200720082009201020112012201320142015201620172018201920202021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200001
200100
200202
200304
200406
200503
200605
200702
200806
200903
201002
201104
201201
201300
201402
201502
201605
201704
201800
201905
202001
202140

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA C1117,7%
CLASA A914,5%
CLASA E914,5%
CLASA B69,7%
GLC58,1%
GLE58,1%
VITO46,5%
EQA23,2%
GLK23,2%
ML23,2%
Toate (17)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AMG GT11,6%
CLK11,6%
CLS11,6%
GLA11,6%
GLS11,6%
SPRINTER11,6%
VIANO11,6%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)2032,3%
SUV1829,0%
Monovolume (MPV)1117,7%
Mari și de lux (E)1016,1%
Sport23,2%
Utilitare11,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare5893,5%
Noi46,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină4471,0%
Benzină1219,4%
Hibrid46,5%
Electric23,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică4979,0%
Companie1321,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break3861,3%
Berlină1625,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)58,1%
Cupeu23,2%
Berlină cu hayon11,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW34,8%
75-109 kW1829,0%
110-149 kW2032,3%
150-219 kW1625,8%
220 kW și peste34,8%
Necompletat23,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc11,6%
1400-1599 cmc69,7%
1600-1999 cmc1422,6%
2000-2999 cmc3759,7%
3000 cmc și peste23,2%
Necompletat23,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export2100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.