Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Harghita, septembrie 2025

Noi1

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare26+44,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări35+25,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri1

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030nov 24: 1 noinov 24: 12 rulate, prima înmatricularedec 24: 1 noidec 24: 20 rulate, prima înmatriculareian 25: 3 noiian 25: 8 rulate, prima înmatricularefeb 25: 16 rulate, prima înmatricularemar 25: 1 noimar 25: 22 rulate, prima înmatriculareapr 25: 2 noiapr 25: 23 rulate, prima înmatricularemai 25: 16 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 13 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1 noiiul 25: 24 rulate, prima înmatriculareaug 25: 3 noiaug 25: 17 rulate, prima înmatricularesep 25: 1 noisep 25: 26 rulate, prima înmatriculareoct 25: 23 rulate, prima înmatricularenov 25: 8 rulate, prima înmatricularedec 25: 18 rulate, prima înmatriculareian 26: 1 noiian 26: 13 rulate, prima înmatricularefeb 26: 23 rulate, prima înmatricularemar 26: 13 rulate, prima înmatriculareapr 26: 12 rulate, prima înmatricularemai 26: 18 rulate, prima înmatriculareiun 26: 21 rulate, prima înmatriculareiul 26: 14 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 16 rulate, prima înmatricularesep 26: 13 rulate, prima înmatriculareoct 26: 1 noioct 26: 13 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24112
dec 24120
ian 2538
feb 25016
mar 25122
apr 25223
mai 25016
iun 25113
iul 25124
aug 25317
sep 25126
oct 25023
nov 2508
dec 25018
ian 26113
feb 26023
mar 26013
apr 26012
mai 26018
iun 26021
iul 26014
aug 26116
sep 26013
oct 26113

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0123< 2001: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 2 rulate, prima înmatriculare2007: 1 rulate, prima înmatriculare2008: 2 rulate, prima înmatriculare2009: 3 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 3 rulate, prima înmatriculare2015: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 1 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200103
200100
200200
200301
200400
200500
200602
200701
200802
200903
201001
201100
201201
201303
201400
201502
201601
201701
201800
201901
202000
202100
202201
202301
202402
202510

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA A414,8%
CLASA B311,1%
CLASA C311,1%
CLASA E311,1%
GLC311,1%
ML311,1%
CLASA G27,4%
23013,7%
CLA13,7%
CLS13,7%
Toate (13)
Modele: valoare, vehicule, cotă
EQA13,7%
SPRINTER13,7%
VITO13,7%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV933,3%
Compacte (C)829,6%
Mari și de lux (E)414,8%
Monovolume (MPV)414,8%
Neclasificate13,7%
Utilitare13,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare2696,3%
Noi13,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1763,0%
Benzină622,2%
Hibrid311,1%
Electric13,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică2592,6%
Companie27,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break1866,7%
Berlină622,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)27,4%
Berlină cu hayon13,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW27,4%
75-109 kW1140,7%
110-149 kW518,5%
150-219 kW622,2%
220 kW și peste27,4%
Necompletat13,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc518,5%
1600-1999 cmc622,2%
2000-2999 cmc1348,1%
3000 cmc și peste27,4%
Necompletat13,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export1100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.