Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Gorj, februarie 2026

Noi0-100,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare28+12,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări39-13,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri0

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040nov 24: 2 noinov 24: 19 rulate, prima înmatricularedec 24: 1 noidec 24: 23 rulate, prima înmatriculareian 25: 3 noiian 25: 27 rulate, prima înmatricularefeb 25: 2 noifeb 25: 25 rulate, prima înmatricularemar 25: 2 noimar 25: 27 rulate, prima înmatriculareapr 25: 1 noiapr 25: 27 rulate, prima înmatricularemai 25: 1 noimai 25: 29 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 26 rulate, prima înmatriculareiul 25: 25 rulate, prima înmatriculareaug 25: 19 rulate, prima înmatricularesep 25: 1 noisep 25: 21 rulate, prima înmatriculareoct 25: 1 noioct 25: 23 rulate, prima înmatricularenov 25: 35 rulate, prima înmatricularedec 25: 1 noidec 25: 21 rulate, prima înmatriculareian 26: 1 noiian 26: 24 rulate, prima înmatricularefeb 26: 28 rulate, prima înmatricularemar 26: 19 rulate, prima înmatriculareapr 26: 1 noiapr 26: 21 rulate, prima înmatricularemai 26: 2 noimai 26: 23 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1 noiiun 26: 25 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 26 rulate, prima înmatriculareaug 26: 2 noiaug 26: 24 rulate, prima înmatricularesep 26: 27 rulate, prima înmatriculareoct 26: 1 noioct 26: 22 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24219
dec 24123
ian 25327
feb 25225
mar 25227
apr 25127
mai 25129
iun 25126
iul 25025
aug 25019
sep 25121
oct 25123
nov 25035
dec 25121
ian 26124
feb 26028
mar 26019
apr 26121
mai 26223
iun 26125
iul 26126
aug 26224
sep 26027
oct 26122

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
012345< 2000: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 1 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 2 rulate, prima înmatriculare2013: 3 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 4 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 2 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200001
200000
200100
200200
200300
200401
200500
200600
200701
200801
200902
201000
201100
201200
201303
201402
201504
201601
201700
201802
201901
202005
202102
202201
202300
202401

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA C725,0%
CLASA E414,3%
CLASA A310,7%
GLE310,7%
CLASA B27,1%
19013,6%
CLA13,6%
CLASA S13,6%
EQA13,6%
GLA13,6%
Toate (14)
Modele: valoare, vehicule, cotă
GLB13,6%
GLS13,6%
Model necompletat13,6%
VIANO13,6%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)1242,9%
SUV725,0%
Mari și de lux (E)517,9%
Monovolume (MPV)310,7%
Neclasificate13,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare28100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1657,1%
Benzină932,1%
Hibrid27,1%
Electric13,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică2382,1%
Companie517,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break1450,0%
Berlină1346,4%
Cupeu13,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW310,7%
75-109 kW414,3%
110-149 kW1139,3%
150-219 kW517,9%
220 kW și peste414,3%
Necompletat13,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc414,3%
1600-1999 cmc1242,9%
2000-2999 cmc932,1%
3000 cmc și peste27,1%
Necompletat13,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.