Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Galați, iunie 2025

Noi2

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare43+22,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări96+35,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri7

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080nov 24: 2 noinov 24: 41 rulate, prima înmatricularedec 24: 2 noidec 24: 34 rulate, prima înmatriculareian 25: 6 noiian 25: 43 rulate, prima înmatricularefeb 25: 4 noifeb 25: 61 rulate, prima înmatricularemar 25: 5 noimar 25: 67 rulate, prima înmatriculareapr 25: 3 noiapr 25: 49 rulate, prima înmatricularemai 25: 6 noimai 25: 52 rulate, prima înmatriculareiun 25: 2 noiiun 25: 43 rulate, prima înmatriculareiul 25: 3 noiiul 25: 68 rulate, prima înmatriculareaug 25: 4 noiaug 25: 47 rulate, prima înmatricularesep 25: 4 noisep 25: 47 rulate, prima înmatriculareoct 25: 7 noioct 25: 57 rulate, prima înmatricularenov 25: 5 noinov 25: 40 rulate, prima înmatricularedec 25: 5 noidec 25: 30 rulate, prima înmatriculareian 26: 1 noiian 26: 39 rulate, prima înmatricularefeb 26: 12 noifeb 26: 42 rulate, prima înmatricularemar 26: 2 noimar 26: 59 rulate, prima înmatriculareapr 26: 43 rulate, prima înmatricularemai 26: 5 noimai 26: 41 rulate, prima înmatriculareiun 26: 3 noiiun 26: 41 rulate, prima înmatriculareiul 26: 4 noiiul 26: 50 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 39 rulate, prima înmatricularesep 26: 8 noisep 26: 42 rulate, prima înmatriculareoct 26: 10 noioct 26: 41 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24241
dec 24234
ian 25643
feb 25461
mar 25567
apr 25349
mai 25652
iun 25243
iul 25368
aug 25447
sep 25447
oct 25757
nov 25540
dec 25530
ian 26139
feb 261242
mar 26259
apr 26043
mai 26541
iun 26341
iul 26450
aug 26139
sep 26842
oct 261041

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0123452002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 4 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 1 rulate, prima înmatriculare2012: 3 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 5 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2017: 2 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 2 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 1 noi200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200201
200301
200402
200501
200600
200702
200801
200904
201001
201101
201203
201301
201405
201501
201602
201702
201801
201902
202002
202102
202204
202302
202412
202510

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA C715,6%
CLASA E715,6%
GLC511,1%
CLASA A48,9%
CLASA S48,9%
ML48,9%
VITO48,9%
GLA36,7%
CLS24,4%
GLE24,4%
Toate (13)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CLK12,2%
EQB12,2%
GLS12,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV1635,6%
Mari și de lux (E)1328,9%
Compacte (C)1124,4%
Monovolume (MPV)48,9%
Sport12,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare4395,6%
Noi24,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină2760,0%
Hibrid1226,7%
Benzină511,1%
Electric12,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică4088,9%
Companie511,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break2044,4%
Berlină1635,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)48,9%
Berlină cu hayon36,7%
Cupeu24,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW511,1%
110-149 kW2044,4%
150-219 kW1431,1%
220 kW și peste511,1%
Necompletat12,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc12,2%
1400-1599 cmc36,7%
1600-1999 cmc1124,4%
2000-2999 cmc2862,2%
3000 cmc și peste12,2%
Necompletat12,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare571,4%
Export228,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.