Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Galați, iunie 2024

Noi0-100,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare35-23,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări71+4,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri8

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080nov 24: 2 noinov 24: 41 rulate, prima înmatricularedec 24: 2 noidec 24: 34 rulate, prima înmatriculareian 25: 6 noiian 25: 43 rulate, prima înmatricularefeb 25: 4 noifeb 25: 61 rulate, prima înmatricularemar 25: 5 noimar 25: 67 rulate, prima înmatriculareapr 25: 3 noiapr 25: 49 rulate, prima înmatricularemai 25: 6 noimai 25: 52 rulate, prima înmatriculareiun 25: 2 noiiun 25: 43 rulate, prima înmatriculareiul 25: 3 noiiul 25: 68 rulate, prima înmatriculareaug 25: 4 noiaug 25: 47 rulate, prima înmatricularesep 25: 4 noisep 25: 47 rulate, prima înmatriculareoct 25: 7 noioct 25: 57 rulate, prima înmatricularenov 25: 5 noinov 25: 40 rulate, prima înmatricularedec 25: 5 noidec 25: 30 rulate, prima înmatriculareian 26: 1 noiian 26: 39 rulate, prima înmatricularefeb 26: 12 noifeb 26: 42 rulate, prima înmatricularemar 26: 2 noimar 26: 59 rulate, prima înmatriculareapr 26: 43 rulate, prima înmatricularemai 26: 5 noimai 26: 41 rulate, prima înmatriculareiun 26: 3 noiiun 26: 41 rulate, prima înmatriculareiul 26: 4 noiiul 26: 50 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 39 rulate, prima înmatricularesep 26: 8 noisep 26: 42 rulate, prima înmatriculareoct 26: 10 noioct 26: 41 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24241
dec 24234
ian 25643
feb 25461
mar 25567
apr 25349
mai 25652
iun 25243
iul 25368
aug 25447
sep 25447
oct 25757
nov 25540
dec 25530
ian 26139
feb 261242
mar 26259
apr 26043
mai 26541
iun 26341
iul 26450
aug 26139
sep 26842
oct 261041

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
012345< 1998: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 3 rulate, prima înmatriculare2007: 1 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 2 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 1 rulate, prima înmatriculare2012: 4 rulate, prima înmatriculare2015: 4 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 5 rulate, prima înmatriculare2020: 3 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199801
199800
199900
200000
200101
200201
200301
200400
200503
200600
200701
200801
200902
201001
201101
201204
201300
201400
201504
201601
201700
201801
201905
202003
202102
202202

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA A514,3%
CLASA E514,3%
CLASA C411,4%
GLE411,4%
CLASA S38,6%
SPRINTER38,6%
GLC25,7%
ML25,7%
VITO25,7%
AMG GT12,9%
Toate (14)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA V12,9%
CLK12,9%
GLK12,9%
VIANO12,9%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)925,7%
SUV925,7%
Mari și de lux (E)822,9%
Monovolume (MPV)411,4%
Utilitare38,6%
Sport25,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare35100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină2468,6%
Hibrid617,1%
Benzină514,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică2982,9%
Companie617,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break1645,7%
Berlină1131,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)617,1%
Cabriolet12,9%
Cupeu12,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW38,6%
75-109 kW514,3%
110-149 kW1645,7%
150-219 kW720,0%
220 kW și peste411,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc25,7%
1400-1599 cmc25,7%
1600-1999 cmc822,9%
2000-2999 cmc2262,9%
3000 cmc și peste12,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export450,0%
Dezmembrare337,5%
Înmatriculat pentru export112,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.