Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Galați, decembrie 2023

Noi20,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare28-17,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări77

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri62

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080nov 24: 2 noinov 24: 41 rulate, prima înmatricularedec 24: 2 noidec 24: 34 rulate, prima înmatriculareian 25: 6 noiian 25: 43 rulate, prima înmatricularefeb 25: 4 noifeb 25: 61 rulate, prima înmatricularemar 25: 5 noimar 25: 67 rulate, prima înmatriculareapr 25: 3 noiapr 25: 49 rulate, prima înmatricularemai 25: 6 noimai 25: 52 rulate, prima înmatriculareiun 25: 2 noiiun 25: 43 rulate, prima înmatriculareiul 25: 3 noiiul 25: 68 rulate, prima înmatriculareaug 25: 4 noiaug 25: 47 rulate, prima înmatricularesep 25: 4 noisep 25: 47 rulate, prima înmatriculareoct 25: 7 noioct 25: 57 rulate, prima înmatricularenov 25: 5 noinov 25: 40 rulate, prima înmatricularedec 25: 5 noidec 25: 30 rulate, prima înmatriculareian 26: 1 noiian 26: 39 rulate, prima înmatricularefeb 26: 12 noifeb 26: 42 rulate, prima înmatricularemar 26: 2 noimar 26: 59 rulate, prima înmatriculareapr 26: 43 rulate, prima înmatricularemai 26: 5 noimai 26: 41 rulate, prima înmatriculareiun 26: 3 noiiun 26: 41 rulate, prima înmatriculareiul 26: 4 noiiul 26: 50 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 39 rulate, prima înmatricularesep 26: 8 noisep 26: 42 rulate, prima înmatriculareoct 26: 10 noioct 26: 41 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24241
dec 24234
ian 25643
feb 25461
mar 25567
apr 25349
mai 25652
iun 25243
iul 25368
aug 25447
sep 25447
oct 25757
nov 25540
dec 25530
ian 26139
feb 261242
mar 26259
apr 26043
mai 26541
iun 26341
iul 26450
aug 26139
sep 26842
oct 261041

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
012342002: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 1 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2012: 2 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 3 rulate, prima înmatriculare2019: 4 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 2 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare2002200320042005200620072008200920102011201220132014201520162017201820192020202120222023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200201
200300
200402
200501
200600
200701
200801
200901
201001
201100
201202
201301
201401
201502
201601
201701
201803
201904
202002
202102
202200
202321

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA C516,7%
CLASA E516,7%
GLC413,3%
CLA26,7%
CLASA A26,7%
CLS26,7%
VIANO26,7%
CLASA B13,3%
CLASA G13,3%
CLASA V13,3%
Toate (15)
Modele: valoare, vehicule, cotă
GLA13,3%
Model necompletat13,3%
SLK13,3%
SPRINTER13,3%
VITO13,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)930,0%
Mari și de lux (E)723,3%
SUV620,0%
Monovolume (MPV)516,7%
Neclasificate13,3%
Sport13,3%
Utilitare13,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare2893,3%
Noi26,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1860,0%
Hibrid723,3%
Benzină516,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică2583,3%
Companie516,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break1343,3%
Berlină1136,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)310,0%
Cabriolet26,7%
Berlină cu hayon13,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW13,3%
75-109 kW723,3%
110-149 kW1343,3%
150-219 kW413,3%
220 kW și peste516,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc310,0%
1600-1999 cmc1136,7%
2000-2999 cmc1446,7%
3000 cmc și peste26,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export4369,4%
Dezmembrare1930,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.