Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Galați, noiembrie 2022

Noi1-75,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare49+2,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri7

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080nov 24: 2 noinov 24: 41 rulate, prima înmatricularedec 24: 2 noidec 24: 34 rulate, prima înmatriculareian 25: 6 noiian 25: 43 rulate, prima înmatricularefeb 25: 4 noifeb 25: 61 rulate, prima înmatricularemar 25: 5 noimar 25: 67 rulate, prima înmatriculareapr 25: 3 noiapr 25: 49 rulate, prima înmatricularemai 25: 6 noimai 25: 52 rulate, prima înmatriculareiun 25: 2 noiiun 25: 43 rulate, prima înmatriculareiul 25: 3 noiiul 25: 68 rulate, prima înmatriculareaug 25: 4 noiaug 25: 47 rulate, prima înmatricularesep 25: 4 noisep 25: 47 rulate, prima înmatriculareoct 25: 7 noioct 25: 57 rulate, prima înmatricularenov 25: 5 noinov 25: 40 rulate, prima înmatricularedec 25: 5 noidec 25: 30 rulate, prima înmatriculareian 26: 1 noiian 26: 39 rulate, prima înmatricularefeb 26: 12 noifeb 26: 42 rulate, prima înmatricularemar 26: 2 noimar 26: 59 rulate, prima înmatriculareapr 26: 43 rulate, prima înmatricularemai 26: 5 noimai 26: 41 rulate, prima înmatriculareiun 26: 3 noiiun 26: 41 rulate, prima înmatriculareiul 26: 4 noiiul 26: 50 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 39 rulate, prima înmatricularesep 26: 8 noisep 26: 42 rulate, prima înmatriculareoct 26: 10 noioct 26: 41 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24241
dec 24234
ian 25643
feb 25461
mar 25567
apr 25349
mai 25652
iun 25243
iul 25368
aug 25447
sep 25447
oct 25757
nov 25540
dec 25530
ian 26139
feb 261242
mar 26259
apr 26043
mai 26541
iun 26341
iul 26450
aug 26139
sep 26842
oct 261041

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02468< 1998: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 4 rulate, prima înmatriculare2006: 6 rulate, prima înmatriculare2007: 1 rulate, prima înmatriculare2008: 2 rulate, prima înmatriculare2013: 4 rulate, prima înmatriculare2015: 3 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2017: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 7 rulate, prima înmatriculare2019: 4 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199802
199800
199900
200001
200101
200202
200301
200401
200504
200606
200701
200802
200900
201000
201100
201200
201304
201400
201503
201602
201703
201807
201904
202002
202102
202211

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA A918,0%
CLASA E816,0%
CLASA C612,0%
GLC612,0%
CLS48,0%
CLA36,0%
GLE36,0%
CLASA B24,0%
SPRINTER24,0%
CITAN12,0%
Toate (16)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA S12,0%
GL12,0%
GLA12,0%
Model necompletat12,0%
VANEO12,0%
VITO12,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)1836,0%
Mari și de lux (E)1326,0%
SUV1122,0%
Monovolume (MPV)510,0%
Utilitare24,0%
Neclasificate12,0%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare4998,0%
Noi12,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină3672,0%
Benzină1122,0%
Hibrid36,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică4488,0%
Companie612,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break2550,0%
Berlină2040,0%
Berlină cu hayon24,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)24,0%
Cupeu12,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW510,0%
75-109 kW1530,0%
110-149 kW1326,0%
150-219 kW1326,0%
220 kW și peste48,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc36,0%
1400-1599 cmc510,0%
1600-1999 cmc1428,0%
2000-2999 cmc2652,0%
3000 cmc și peste24,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare457,1%
Export342,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.