Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Dolj, iunie 2026

Noi5-54,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare61-15,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări93-12,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri4

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100nov 24: 4 noinov 24: 44 rulate, prima înmatricularedec 24: 6 noidec 24: 53 rulate, prima înmatriculareian 25: 6 noiian 25: 60 rulate, prima înmatricularefeb 25: 5 noifeb 25: 79 rulate, prima înmatricularemar 25: 4 noimar 25: 76 rulate, prima înmatriculareapr 25: 8 noiapr 25: 65 rulate, prima înmatricularemai 25: 4 noimai 25: 68 rulate, prima înmatriculareiun 25: 11 noiiun 25: 72 rulate, prima înmatriculareiul 25: 3 noiiul 25: 83 rulate, prima înmatriculareaug 25: 6 noiaug 25: 68 rulate, prima înmatricularesep 25: 4 noisep 25: 68 rulate, prima înmatriculareoct 25: 11 noioct 25: 67 rulate, prima înmatricularenov 25: 8 noinov 25: 67 rulate, prima înmatricularedec 25: 1 noidec 25: 42 rulate, prima înmatriculareian 26: 10 noiian 26: 70 rulate, prima înmatricularefeb 26: 5 noifeb 26: 69 rulate, prima înmatricularemar 26: 3 noimar 26: 70 rulate, prima înmatriculareapr 26: 8 noiapr 26: 45 rulate, prima înmatricularemai 26: 8 noimai 26: 51 rulate, prima înmatriculareiun 26: 5 noiiun 26: 61 rulate, prima înmatriculareiul 26: 6 noiiul 26: 58 rulate, prima înmatriculareaug 26: 7 noiaug 26: 61 rulate, prima înmatricularesep 26: 5 noisep 26: 53 rulate, prima înmatriculareoct 26: 6 noioct 26: 53 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24444
dec 24653
ian 25660
feb 25579
mar 25476
apr 25865
mai 25468
iun 251172
iul 25383
aug 25668
sep 25468
oct 251167
nov 25867
dec 25142
ian 261070
feb 26569
mar 26370
apr 26845
mai 26851
iun 26561
iul 26658
aug 26761
sep 26553
oct 26653

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02468< 2002: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2009: 2 rulate, prima înmatriculare2011: 2 rulate, prima înmatriculare2012: 2 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 7 rulate, prima înmatriculare2015: 6 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2017: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 2 rulate, prima înmatriculare2019: 5 rulate, prima înmatriculare2020: 8 rulate, prima înmatriculare2021: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 7 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 1 rulate, prima înmatriculare2026: 4 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200202
200201
200300
200402
200500
200600
200700
200800
200902
201000
201102
201202
201301
201407
201506
201602
201703
201802
201905
202008
202105
202207
202301
202412
202501
202640

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA C1218,2%
CLASA E913,6%
CLA710,6%
GLC710,6%
CLASA S69,1%
GLE57,6%
CLASA A46,1%
GLA46,1%
Model necompletat23,0%
CLASA G11,5%
Toate (19)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CLE11,5%
CLS11,5%
EQC11,5%
EQE11,5%
GLB11,5%
SL11,5%
SLK11,5%
SPRINTER11,5%
VITO11,5%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)2334,8%
SUV2030,3%
Mari și de lux (E)1725,8%
Neclasificate23,0%
Sport23,0%
Monovolume (MPV)11,5%
Utilitare11,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare6192,4%
Noi57,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină3045,5%
Hibrid2233,3%
Benzină1218,2%
Electric23,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică5481,8%
Companie1218,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break3045,5%
Berlină2943,9%
Cabriolet34,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)23,0%
Berlină cu hayon11,5%
Cupeu11,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW23,0%
75-109 kW1116,7%
110-149 kW2943,9%
150-219 kW1116,7%
220 kW și peste1116,7%
Necompletat23,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc46,1%
1400-1599 cmc1015,2%
1600-1999 cmc1928,8%
2000-2999 cmc2537,9%
3000 cmc și peste69,1%
Necompletat23,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare375,0%
Export125,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.