Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Dolj, martie 2024

Noi7+40,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare77+67,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări99-9,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri14

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100nov 24: 4 noinov 24: 44 rulate, prima înmatricularedec 24: 6 noidec 24: 53 rulate, prima înmatriculareian 25: 6 noiian 25: 60 rulate, prima înmatricularefeb 25: 5 noifeb 25: 79 rulate, prima înmatricularemar 25: 4 noimar 25: 76 rulate, prima înmatriculareapr 25: 8 noiapr 25: 65 rulate, prima înmatricularemai 25: 4 noimai 25: 68 rulate, prima înmatriculareiun 25: 11 noiiun 25: 72 rulate, prima înmatriculareiul 25: 3 noiiul 25: 83 rulate, prima înmatriculareaug 25: 6 noiaug 25: 68 rulate, prima înmatricularesep 25: 4 noisep 25: 68 rulate, prima înmatriculareoct 25: 11 noioct 25: 67 rulate, prima înmatricularenov 25: 8 noinov 25: 67 rulate, prima înmatricularedec 25: 1 noidec 25: 42 rulate, prima înmatriculareian 26: 10 noiian 26: 70 rulate, prima înmatricularefeb 26: 5 noifeb 26: 69 rulate, prima înmatricularemar 26: 3 noimar 26: 70 rulate, prima înmatriculareapr 26: 8 noiapr 26: 45 rulate, prima înmatricularemai 26: 8 noimai 26: 51 rulate, prima înmatriculareiun 26: 5 noiiun 26: 61 rulate, prima înmatriculareiul 26: 6 noiiul 26: 58 rulate, prima înmatriculareaug 26: 7 noiaug 26: 61 rulate, prima înmatricularesep 26: 5 noisep 26: 53 rulate, prima înmatriculareoct 26: 6 noioct 26: 53 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24444
dec 24653
ian 25660
feb 25579
mar 25476
apr 25865
mai 25468
iun 251172
iul 25383
aug 25668
sep 25468
oct 251167
nov 25867
dec 25142
ian 261070
feb 26569
mar 26370
apr 26845
mai 26851
iun 26561
iul 26658
aug 26761
sep 26553
oct 26653

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
051015< 2000: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 3 rulate, prima înmatriculare2005: 3 rulate, prima înmatriculare2006: 3 rulate, prima înmatriculare2007: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2012: 5 rulate, prima înmatriculare2013: 5 rulate, prima înmatriculare2014: 3 rulate, prima înmatriculare2015: 5 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2017: 7 rulate, prima înmatriculare2018: 6 rulate, prima înmatriculare2019: 13 rulate, prima înmatriculare2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 4 noi2024: 2 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200002
200001
200101
200203
200301
200403
200503
200603
200701
200800
200900
201001
201100
201205
201305
201403
201505
201603
201707
201806
2019013
202005
202102
202214
202340
202420

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA E1821,4%
CLASA C1214,3%
GLE910,7%
CLASA A89,5%
CLASA B67,1%
CLA56,0%
CLASA S56,0%
GLC56,0%
CLS33,6%
GLA33,6%
Toate (18)
Modele: valoare, vehicule, cotă
Model necompletat22,4%
SPRINTER22,4%
19011,2%
CLASA G11,2%
CLASA V11,2%
GLK11,2%
ML11,2%
SL11,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)2631,0%
Mari și de lux (E)2631,0%
SUV2023,8%
Monovolume (MPV)78,3%
Neclasificate22,4%
Utilitare22,4%
Sport11,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare7791,7%
Noi78,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină5363,1%
Benzină1922,6%
Hibrid1214,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică6375,0%
Companie2125,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină4351,2%
Break3339,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)33,6%
Berlină cu hayon22,4%
Cupeu22,4%
Cabriolet11,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW22,4%
75-109 kW2327,4%
110-149 kW2833,3%
150-219 kW1720,2%
220 kW și peste1416,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc22,4%
1400-1599 cmc1011,9%
1600-1999 cmc3035,7%
2000-2999 cmc3744,0%
3000 cmc și peste56,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare750,0%
Export750,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.