Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Dâmbovița, mai 2026

Noi3+50,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare37-17,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări75-2,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri5

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060nov 24: 3 noinov 24: 43 rulate, prima înmatricularedec 24: 1 noidec 24: 37 rulate, prima înmatriculareian 25: 1 noiian 25: 31 rulate, prima înmatricularefeb 25: 2 noifeb 25: 43 rulate, prima înmatricularemar 25: 37 rulate, prima înmatriculareapr 25: 40 rulate, prima înmatricularemai 25: 2 noimai 25: 45 rulate, prima înmatriculareiun 25: 2 noiiun 25: 42 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1 noiiul 25: 44 rulate, prima înmatriculareaug 25: 50 rulate, prima înmatricularesep 25: 1 noisep 25: 49 rulate, prima înmatriculareoct 25: 41 rulate, prima înmatricularenov 25: 1 noinov 25: 46 rulate, prima înmatricularedec 25: 1 noidec 25: 38 rulate, prima înmatriculareian 26: 1 noiian 26: 35 rulate, prima înmatricularefeb 26: 2 noifeb 26: 38 rulate, prima înmatricularemar 26: 1 noimar 26: 54 rulate, prima înmatriculareapr 26: 26 rulate, prima înmatricularemai 26: 3 noimai 26: 37 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1 noiiun 26: 38 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 32 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 42 rulate, prima înmatricularesep 26: 1 noisep 26: 38 rulate, prima înmatriculareoct 26: 47 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24343
dec 24137
ian 25131
feb 25243
mar 25037
apr 25040
mai 25245
iun 25242
iul 25144
aug 25050
sep 25149
oct 25041
nov 25146
dec 25138
ian 26135
feb 26238
mar 26154
apr 26026
mai 26337
iun 26138
iul 26132
aug 26142
sep 26138
oct 26047

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
012342004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 2 rulate, prima înmatriculare2007: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 2 rulate, prima înmatriculare2009: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 4 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2017: 2 rulate, prima înmatriculare2018: 4 rulate, prima înmatriculare2019: 2 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 1 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare2026: 2 noi20042005200620072008200920102011201220132014201520162017201820192020202120222023202420252026
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200404
200501
200602
200702
200802
200901
201000
201100
201200
201300
201404
201500
201602
201702
201804
201902
202002
202103
202203
202301
202401
202511
202620

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA C717,5%
VITO717,5%
CLASA A615,0%
CLASA E615,0%
GLC615,0%
CLASA S25,0%
CLA12,5%
CLASA B12,5%
CLASA G12,5%
CLASA V12,5%
Toate (12)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CLE12,5%
VIANO12,5%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)1435,0%
Monovolume (MPV)1025,0%
Mari și de lux (E)922,5%
SUV717,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare3792,5%
Noi37,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină2767,5%
Hibrid922,5%
Benzină410,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică3280,0%
Companie717,5%
Persoană străină12,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină1845,0%
Break1332,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)820,0%
Cupeu12,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW12,5%
75-109 kW1025,0%
110-149 kW1640,0%
150-219 kW922,5%
220 kW și peste410,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc12,5%
1400-1599 cmc615,0%
1600-1999 cmc1435,0%
2000-2999 cmc1742,5%
3000 cmc și peste25,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare480,0%
Export120,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.