Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Dâmbovița, septembrie 2023

Noi1

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare30+42,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări45

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri8

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060nov 24: 3 noinov 24: 43 rulate, prima înmatricularedec 24: 1 noidec 24: 37 rulate, prima înmatriculareian 25: 1 noiian 25: 31 rulate, prima înmatricularefeb 25: 2 noifeb 25: 43 rulate, prima înmatricularemar 25: 37 rulate, prima înmatriculareapr 25: 40 rulate, prima înmatricularemai 25: 2 noimai 25: 45 rulate, prima înmatriculareiun 25: 2 noiiun 25: 42 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1 noiiul 25: 44 rulate, prima înmatriculareaug 25: 50 rulate, prima înmatricularesep 25: 1 noisep 25: 49 rulate, prima înmatriculareoct 25: 41 rulate, prima înmatricularenov 25: 1 noinov 25: 46 rulate, prima înmatricularedec 25: 1 noidec 25: 38 rulate, prima înmatriculareian 26: 1 noiian 26: 35 rulate, prima înmatricularefeb 26: 2 noifeb 26: 38 rulate, prima înmatricularemar 26: 1 noimar 26: 54 rulate, prima înmatriculareapr 26: 26 rulate, prima înmatricularemai 26: 3 noimai 26: 37 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1 noiiun 26: 38 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 32 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 42 rulate, prima înmatricularesep 26: 1 noisep 26: 38 rulate, prima înmatriculareoct 26: 47 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24343
dec 24137
ian 25131
feb 25243
mar 25037
apr 25040
mai 25245
iun 25242
iul 25144
aug 25050
sep 25149
oct 25041
nov 25146
dec 25138
ian 26135
feb 26238
mar 26154
apr 26026
mai 26337
iun 26138
iul 26132
aug 26142
sep 26138
oct 26047

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01234< 1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 3 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 1 rulate, prima înmatriculare2012: 2 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2017: 2 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 4 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199901
199900
200001
200100
200200
200302
200403
200501
200601
200700
200800
200900
201001
201101
201202
201301
201401
201501
201603
201702
201801
201904
202001
202102
202201
202310

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA C722,6%
CLASA A516,1%
CLA39,7%
CLASA E39,7%
CLS26,5%
GLA26,5%
GLC26,5%
GLE26,5%
VITO26,5%
CLASA B13,2%
Toate (12)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA V13,2%
SPRINTER13,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)1548,4%
SUV619,4%
Mari și de lux (E)516,1%
Monovolume (MPV)412,9%
Utilitare13,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare3096,8%
Noi13,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină2167,7%
Benzină619,4%
Hibrid412,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică2477,4%
Companie722,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break1548,4%
Berlină1341,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)26,5%
Berlină cu hayon13,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW412,9%
75-109 kW1135,5%
110-149 kW1032,3%
150-219 kW412,9%
220 kW și peste26,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc26,5%
1400-1599 cmc412,9%
1600-1999 cmc1135,5%
2000-2999 cmc1445,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.