Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Constanța, februarie 2026

Noi4-60,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare78-7,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări165+13,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri8

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100nov 24: 10 noinov 24: 65 rulate, prima înmatricularedec 24: 12 noidec 24: 53 rulate, prima înmatriculareian 25: 7 noiian 25: 45 rulate, prima înmatricularefeb 25: 10 noifeb 25: 84 rulate, prima înmatricularemar 25: 10 noimar 25: 82 rulate, prima înmatriculareapr 25: 17 noiapr 25: 74 rulate, prima înmatricularemai 25: 5 noimai 25: 56 rulate, prima înmatriculareiun 25: 5 noiiun 25: 77 rulate, prima înmatriculareiul 25: 13 noiiul 25: 80 rulate, prima înmatriculareaug 25: 6 noiaug 25: 77 rulate, prima înmatricularesep 25: 21 noisep 25: 72 rulate, prima înmatriculareoct 25: 6 noioct 25: 67 rulate, prima înmatricularenov 25: 8 noinov 25: 79 rulate, prima înmatricularedec 25: 9 noidec 25: 63 rulate, prima înmatriculareian 26: 4 noiian 26: 57 rulate, prima înmatricularefeb 26: 4 noifeb 26: 78 rulate, prima înmatricularemar 26: 10 noimar 26: 74 rulate, prima înmatriculareapr 26: 10 noiapr 26: 65 rulate, prima înmatricularemai 26: 10 noimai 26: 52 rulate, prima înmatriculareiun 26: 5 noiiun 26: 59 rulate, prima înmatriculareiul 26: 12 noiiul 26: 64 rulate, prima înmatriculareaug 26: 4 noiaug 26: 55 rulate, prima înmatricularesep 26: 18 noisep 26: 56 rulate, prima înmatriculareoct 26: 19 noioct 26: 66 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241065
dec 241253
ian 25745
feb 251084
mar 251082
apr 251774
mai 25556
iun 25577
iul 251380
aug 25677
sep 252172
oct 25667
nov 25879
dec 25963
ian 26457
feb 26478
mar 261074
apr 261065
mai 261052
iun 26559
iul 261264
aug 26455
sep 261856
oct 261966

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0246810< 2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 1 rulate, prima înmatriculare2008: 4 rulate, prima înmatriculare2009: 2 rulate, prima înmatriculare2011: 2 rulate, prima înmatriculare2012: 2 rulate, prima înmatriculare2013: 5 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 4 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 5 rulate, prima înmatriculare2019: 5 rulate, prima înmatriculare2020: 10 rulate, prima înmatriculare2021: 8 rulate, prima înmatriculare2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 7 rulate, prima înmatriculare2025: 4 noi2025: 2 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200102
200100
200202
200301
200400
200501
200600
200701
200804
200902
201000
201102
201202
201305
201402
201504
201601
201700
201805
201905
2020010
202108
202209
202303
202407
202542

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA E1315,9%
CLASA C1113,4%
GLC911,0%
CLASA A67,3%
CLA56,1%
CLASA B44,9%
CLASA S44,9%
GLE44,9%
SL33,7%
VITO33,7%
Toate (24)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA V22,4%
CLS22,4%
EQA22,4%
GLA22,4%
GLK22,4%
SPRINTER22,4%
CITAN11,2%
CLASA G11,2%
CLE11,2%
CLK11,2%
EQC11,2%
GLB11,2%
ML11,2%
Model necompletat11,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV2328,0%
Compacte (C)2226,8%
Mari și de lux (E)2024,4%
Monovolume (MPV)1012,2%
Sport44,9%
Utilitare22,4%
Neclasificate11,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare7895,1%
Noi44,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină3745,1%
Hibrid2732,9%
Benzină1518,3%
Electric33,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică6174,4%
Companie2125,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break3542,7%
Berlină3239,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)56,1%
Berlină cu hayon44,9%
Cabriolet33,7%
Cupeu33,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW1822,0%
110-149 kW2732,9%
150-219 kW2530,5%
220 kW și peste911,0%
Necompletat33,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc1012,2%
1400-1599 cmc78,5%
1600-1999 cmc2834,1%
2000-2999 cmc2834,1%
3000 cmc și peste67,3%
Necompletat33,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.