Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Constanța, noiembrie 2023

Noi10+100,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare55-16,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări166

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri19

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100nov 24: 10 noinov 24: 65 rulate, prima înmatricularedec 24: 12 noidec 24: 53 rulate, prima înmatriculareian 25: 7 noiian 25: 45 rulate, prima înmatricularefeb 25: 10 noifeb 25: 84 rulate, prima înmatricularemar 25: 10 noimar 25: 82 rulate, prima înmatriculareapr 25: 17 noiapr 25: 74 rulate, prima înmatricularemai 25: 5 noimai 25: 56 rulate, prima înmatriculareiun 25: 5 noiiun 25: 77 rulate, prima înmatriculareiul 25: 13 noiiul 25: 80 rulate, prima înmatriculareaug 25: 6 noiaug 25: 77 rulate, prima înmatricularesep 25: 21 noisep 25: 72 rulate, prima înmatriculareoct 25: 6 noioct 25: 67 rulate, prima înmatricularenov 25: 8 noinov 25: 79 rulate, prima înmatricularedec 25: 9 noidec 25: 63 rulate, prima înmatriculareian 26: 4 noiian 26: 57 rulate, prima înmatricularefeb 26: 4 noifeb 26: 78 rulate, prima înmatricularemar 26: 10 noimar 26: 74 rulate, prima înmatriculareapr 26: 10 noiapr 26: 65 rulate, prima înmatricularemai 26: 10 noimai 26: 52 rulate, prima înmatriculareiun 26: 5 noiiun 26: 59 rulate, prima înmatriculareiul 26: 12 noiiul 26: 64 rulate, prima înmatriculareaug 26: 4 noiaug 26: 55 rulate, prima înmatricularesep 26: 18 noisep 26: 56 rulate, prima înmatriculareoct 26: 19 noioct 26: 66 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241065
dec 241253
ian 25745
feb 251084
mar 251082
apr 251774
mai 25556
iun 25577
iul 251380
aug 25677
sep 252172
oct 25667
nov 25879
dec 25963
ian 26457
feb 26478
mar 261074
apr 261065
mai 261052
iun 26559
iul 261264
aug 26455
sep 261856
oct 261966

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
051015< 1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 2 rulate, prima înmatriculare2006: 2 rulate, prima înmatriculare2007: 1 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 1 rulate, prima înmatriculare2012: 2 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 4 rulate, prima înmatriculare2015: 3 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2017: 2 rulate, prima înmatriculare2018: 7 rulate, prima înmatriculare2019: 7 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 10 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199901
199900
200001
200100
200201
200301
200400
200502
200602
200701
200801
200901
201000
201101
201202
201301
201404
201503
201602
201702
201807
201907
202004
202104
202205
2023102

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA E1726,2%
CLASA C1218,5%
GLC57,7%
GLA46,2%
VITO46,2%
CLA34,6%
CLASA A34,6%
GLE34,6%
CLASA B23,1%
CLASA S23,1%
Toate (19)
Modele: valoare, vehicule, cotă
EQB23,1%
AMG GT11,5%
CLASA V11,5%
EQA11,5%
EQE11,5%
EQS11,5%
GLB11,5%
GLS11,5%
SPRINTER11,5%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mari și de lux (E)1929,2%
SUV1929,2%
Compacte (C)1827,7%
Monovolume (MPV)710,8%
Sport11,5%
Utilitare11,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare5584,6%
Noi1015,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină3655,4%
Hibrid1421,5%
Benzină1015,4%
Electric57,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică3553,8%
Companie3046,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină2944,6%
Break2843,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)46,2%
Cupeu23,1%
Berlină cu hayon11,5%
Cabriolet11,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11,5%
75-109 kW1421,5%
110-149 kW2843,1%
150-219 kW1320,0%
220 kW și peste46,2%
Necompletat57,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc57,7%
1400-1599 cmc46,2%
1600-1999 cmc2741,5%
2000-2999 cmc2233,8%
3000 cmc și peste23,1%
Necompletat57,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1368,4%
Export631,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.