Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Constanța, ianuarie 2021

Noi2

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare64

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri4

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100nov 24: 10 noinov 24: 65 rulate, prima înmatricularedec 24: 12 noidec 24: 53 rulate, prima înmatriculareian 25: 7 noiian 25: 45 rulate, prima înmatricularefeb 25: 10 noifeb 25: 84 rulate, prima înmatricularemar 25: 10 noimar 25: 82 rulate, prima înmatriculareapr 25: 17 noiapr 25: 74 rulate, prima înmatricularemai 25: 5 noimai 25: 56 rulate, prima înmatriculareiun 25: 5 noiiun 25: 77 rulate, prima înmatriculareiul 25: 13 noiiul 25: 80 rulate, prima înmatriculareaug 25: 6 noiaug 25: 77 rulate, prima înmatricularesep 25: 21 noisep 25: 72 rulate, prima înmatriculareoct 25: 6 noioct 25: 67 rulate, prima înmatricularenov 25: 8 noinov 25: 79 rulate, prima înmatricularedec 25: 9 noidec 25: 63 rulate, prima înmatriculareian 26: 4 noiian 26: 57 rulate, prima înmatricularefeb 26: 4 noifeb 26: 78 rulate, prima înmatricularemar 26: 10 noimar 26: 74 rulate, prima înmatriculareapr 26: 10 noiapr 26: 65 rulate, prima înmatricularemai 26: 10 noimai 26: 52 rulate, prima înmatriculareiun 26: 5 noiiun 26: 59 rulate, prima înmatriculareiul 26: 12 noiiul 26: 64 rulate, prima înmatriculareaug 26: 4 noiaug 26: 55 rulate, prima înmatricularesep 26: 18 noisep 26: 56 rulate, prima înmatriculareoct 26: 19 noioct 26: 66 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241065
dec 241253
ian 25745
feb 251084
mar 251082
apr 251774
mai 25556
iun 25577
iul 251380
aug 25677
sep 252172
oct 25667
nov 25879
dec 25963
ian 26457
feb 26478
mar 261074
apr 261065
mai 261052
iun 26559
iul 261264
aug 26455
sep 261856
oct 261966

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02468< 1996: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 2 rulate, prima înmatriculare2006: 4 rulate, prima înmatriculare2007: 3 rulate, prima înmatriculare2008: 7 rulate, prima înmatriculare2009: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 2 rulate, prima înmatriculare2011: 1 rulate, prima înmatriculare2012: 3 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 5 rulate, prima înmatriculare2017: 4 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 5 rulate, prima înmatriculare2020: 2 noi< 1996199719992001200320052007200920112013201520172019
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199601
199600
199700
199800
199901
200003
200102
200204
200306
200406
200502
200604
200703
200807
200901
201002
201101
201203
201300
201401
201502
201605
201704
201801
201905
202020

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA C2334,8%
CLASA E1522,7%
CLASA A812,1%
GLE46,1%
CLASA B34,5%
GLA34,5%
CLASA S23,0%
GLK23,0%
CITAN11,5%
CLASA G11,5%
Toate (14)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA V11,5%
CLS11,5%
GLC11,5%
VITO11,5%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)3147,0%
Mari și de lux (E)1827,3%
SUV1116,7%
Monovolume (MPV)69,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare6497,0%
Noi23,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină4974,2%
Benzină1522,7%
Hibrid23,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică5583,3%
Companie1116,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină3147,0%
Break3045,5%
Berlină cu hayon23,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)23,0%
Cupeu11,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW69,1%
75-109 kW2842,4%
110-149 kW2030,3%
150-219 kW812,1%
220 kW și peste46,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc710,6%
1600-1999 cmc2131,8%
2000-2999 cmc3756,1%
3000 cmc și peste11,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare375,0%
Export125,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.