Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Cluj, august 2024

Noi12+33,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare84-17,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări115+29,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri1

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200nov 24: 10 noinov 24: 83 rulate, prima înmatricularedec 24: 13 noidec 24: 100 rulate, prima înmatriculareian 25: 15 noiian 25: 108 rulate, prima înmatricularefeb 25: 9 noifeb 25: 132 rulate, prima înmatricularemar 25: 5 noimar 25: 133 rulate, prima înmatriculareapr 25: 14 noiapr 25: 120 rulate, prima înmatricularemai 25: 14 noimai 25: 124 rulate, prima înmatriculareiun 25: 10 noiiun 25: 95 rulate, prima înmatriculareiul 25: 10 noiiul 25: 145 rulate, prima înmatriculareaug 25: 6 noiaug 25: 109 rulate, prima înmatricularesep 25: 12 noisep 25: 96 rulate, prima înmatriculareoct 25: 18 noioct 25: 105 rulate, prima înmatricularenov 25: 3 noinov 25: 100 rulate, prima înmatricularedec 25: 9 noidec 25: 78 rulate, prima înmatriculareian 26: 9 noiian 26: 92 rulate, prima înmatricularefeb 26: 6 noifeb 26: 96 rulate, prima înmatricularemar 26: 6 noimar 26: 109 rulate, prima înmatriculareapr 26: 6 noiapr 26: 91 rulate, prima înmatricularemai 26: 6 noimai 26: 93 rulate, prima înmatriculareiun 26: 12 noiiun 26: 102 rulate, prima înmatriculareiul 26: 7 noiiul 26: 112 rulate, prima înmatriculareaug 26: 6 noiaug 26: 83 rulate, prima înmatricularesep 26: 5 noisep 26: 82 rulate, prima înmatriculareoct 26: 4 noioct 26: 92 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241083
dec 2413100
ian 2515108
feb 259132
mar 255133
apr 2514120
mai 2514124
iun 251095
iul 2510145
aug 256109
sep 251296
oct 2518105
nov 253100
dec 25978
ian 26992
feb 26696
mar 266109
apr 26691
mai 26693
iun 2612102
iul 267112
aug 26683
sep 26582
oct 26492

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
051015< 2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 2 rulate, prima înmatriculare2007: 3 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 6 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 4 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 4 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2017: 2 rulate, prima înmatriculare2018: 9 rulate, prima înmatriculare2019: 10 rulate, prima înmatriculare2020: 7 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 7 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 8 rulate, prima înmatriculare2024: 11 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200004
200000
200101
200201
200300
200402
200501
200602
200703
200801
200906
201001
201101
201200
201304
201402
201504
201603
201702
201809
2019010
202007
202104
202207
202318
2024111

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA C1818,8%
GLC1717,7%
CLASA E1010,4%
GLE1010,4%
CLASA A99,4%
CLA77,3%
VITO55,2%
SL33,1%
CLASA B22,1%
ML22,1%
Toate (23)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CITAN11,0%
CLASA G11,0%
CLASA S11,0%
CLASA V11,0%
CLS11,0%
EQA11,0%
EQE11,0%
GLA11,0%
GLB11,0%
GLK11,0%
Model necompletat11,0%
SLK11,0%
SPRINTER11,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV3536,5%
Compacte (C)3435,4%
Mari și de lux (E)1212,5%
Monovolume (MPV)99,4%
Sport44,2%
Neclasificate11,0%
Utilitare11,0%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare8487,5%
Noi1212,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină5658,3%
Hibrid2728,1%
Benzină1111,5%
Electric22,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică5153,1%
Companie4546,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break5557,3%
Berlină2728,1%
Berlină cu hayon55,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)55,2%
Cabriolet44,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW22,1%
75-109 kW1717,7%
110-149 kW4344,8%
150-219 kW2020,8%
220 kW și peste1212,5%
Necompletat22,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc22,1%
1400-1599 cmc88,3%
1600-1999 cmc3940,6%
2000-2999 cmc4041,7%
3000 cmc și peste55,2%
Necompletat22,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.