Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Buzău, noiembrie 2024

Noi0-100,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare26+23,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări56+16,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri3

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050nov 24: 26 rulate, prima înmatricularedec 24: 1 noidec 24: 26 rulate, prima înmatriculareian 25: 24 rulate, prima înmatricularefeb 25: 26 rulate, prima înmatricularemar 25: 27 rulate, prima înmatriculareapr 25: 41 rulate, prima înmatricularemai 25: 1 noimai 25: 23 rulate, prima înmatriculareiun 25: 2 noiiun 25: 25 rulate, prima înmatriculareiul 25: 26 rulate, prima înmatriculareaug 25: 20 rulate, prima înmatricularesep 25: 25 rulate, prima înmatriculareoct 25: 27 rulate, prima înmatricularenov 25: 21 rulate, prima înmatricularedec 25: 24 rulate, prima înmatriculareian 26: 21 rulate, prima înmatricularefeb 26: 18 rulate, prima înmatricularemar 26: 44 rulate, prima înmatriculareapr 26: 33 rulate, prima înmatricularemai 26: 15 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1 noiiun 26: 26 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 18 rulate, prima înmatriculareaug 26: 28 rulate, prima înmatricularesep 26: 28 rulate, prima înmatriculareoct 26: 1 noioct 26: 25 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24026
dec 24126
ian 25024
feb 25026
mar 25027
apr 25041
mai 25123
iun 25225
iul 25026
aug 25020
sep 25025
oct 25027
nov 25021
dec 25024
ian 26021
feb 26018
mar 26044
apr 26033
mai 26015
iun 26126
iul 26118
aug 26028
sep 26028
oct 26125

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01234< 1999: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 1 rulate, prima înmatriculare2008: 4 rulate, prima înmatriculare2010: 2 rulate, prima înmatriculare2011: 2 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199901
199900
200000
200101
200200
200300
200401
200500
200601
200701
200804
200900
201002
201102
201200
201300
201401
201501
201601
201700
201803
201900
202004
202102
202200
202301

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA C934,6%
CLASA E830,8%
GLC27,7%
CLASA A13,8%
CLASA V13,8%
GLA13,8%
GLE13,8%
GLK13,8%
ML13,8%
VIANO13,8%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)1038,5%
Mari și de lux (E)830,8%
SUV623,1%
Monovolume (MPV)27,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare26100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1350,0%
Benzină830,8%
Hibrid519,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică2076,9%
Companie623,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină1142,3%
Break1142,3%
Cupeu27,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)27,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW519,2%
110-149 kW1350,0%
150-219 kW830,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc13,8%
1400-1599 cmc13,8%
1600-1999 cmc1350,0%
2000-2999 cmc1142,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare266,7%
Export133,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.