Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Buzău, august 2024

Noi0

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare35+169,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări45+28,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri2

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050nov 24: 26 rulate, prima înmatricularedec 24: 1 noidec 24: 26 rulate, prima înmatriculareian 25: 24 rulate, prima înmatricularefeb 25: 26 rulate, prima înmatricularemar 25: 27 rulate, prima înmatriculareapr 25: 41 rulate, prima înmatricularemai 25: 1 noimai 25: 23 rulate, prima înmatriculareiun 25: 2 noiiun 25: 25 rulate, prima înmatriculareiul 25: 26 rulate, prima înmatriculareaug 25: 20 rulate, prima înmatricularesep 25: 25 rulate, prima înmatriculareoct 25: 27 rulate, prima înmatricularenov 25: 21 rulate, prima înmatricularedec 25: 24 rulate, prima înmatriculareian 26: 21 rulate, prima înmatricularefeb 26: 18 rulate, prima înmatricularemar 26: 44 rulate, prima înmatriculareapr 26: 33 rulate, prima înmatricularemai 26: 15 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1 noiiun 26: 26 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 18 rulate, prima înmatriculareaug 26: 28 rulate, prima înmatricularesep 26: 28 rulate, prima înmatriculareoct 26: 1 noioct 26: 25 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24026
dec 24126
ian 25024
feb 25026
mar 25027
apr 25041
mai 25123
iun 25225
iul 25026
aug 25020
sep 25025
oct 25027
nov 25021
dec 25024
ian 26021
feb 26018
mar 26044
apr 26033
mai 26015
iun 26126
iul 26118
aug 26028
sep 26028
oct 26125

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02468< 1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 2 rulate, prima înmatriculare2007: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 4 rulate, prima înmatriculare2015: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 3 rulate, prima înmatriculare2019: 7 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 2 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199902
199900
200001
200100
200201
200300
200401
200501
200602
200702
200801
200900
201001
201101
201200
201300
201404
201502
201601
201701
201803
201907
202001
202100
202201
202302

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA E1337,1%
CLASA C514,3%
CLASA A38,6%
GLC38,6%
CLA25,7%
CLS25,7%
GLK25,7%
CLASA G12,9%
CLASA S12,9%
GLE12,9%
Toate (12)
Modele: valoare, vehicule, cotă
GLS12,9%
VITO12,9%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mari și de lux (E)1645,7%
Compacte (C)1028,6%
SUV822,9%
Monovolume (MPV)12,9%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare35100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină2674,3%
Benzină617,1%
Hibrid38,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică2982,9%
Companie617,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină2160,0%
Break1131,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)25,7%
Berlină cu hayon12,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW38,6%
75-109 kW720,0%
110-149 kW1954,3%
150-219 kW25,7%
220 kW și peste411,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc25,7%
1400-1599 cmc25,7%
1600-1999 cmc1028,6%
2000-2999 cmc2057,1%
3000 cmc și peste12,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare150,0%
Export150,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.