Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Buzău, iunie 2024

Noi0-100,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare24+4,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări39-9,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri2

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050nov 24: 26 rulate, prima înmatricularedec 24: 1 noidec 24: 26 rulate, prima înmatriculareian 25: 24 rulate, prima înmatricularefeb 25: 26 rulate, prima înmatricularemar 25: 27 rulate, prima înmatriculareapr 25: 41 rulate, prima înmatricularemai 25: 1 noimai 25: 23 rulate, prima înmatriculareiun 25: 2 noiiun 25: 25 rulate, prima înmatriculareiul 25: 26 rulate, prima înmatriculareaug 25: 20 rulate, prima înmatricularesep 25: 25 rulate, prima înmatriculareoct 25: 27 rulate, prima înmatricularenov 25: 21 rulate, prima înmatricularedec 25: 24 rulate, prima înmatriculareian 26: 21 rulate, prima înmatricularefeb 26: 18 rulate, prima înmatricularemar 26: 44 rulate, prima înmatriculareapr 26: 33 rulate, prima înmatricularemai 26: 15 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1 noiiun 26: 26 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 18 rulate, prima înmatriculareaug 26: 28 rulate, prima înmatricularesep 26: 28 rulate, prima înmatriculareoct 26: 1 noioct 26: 25 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24026
dec 24126
ian 25024
feb 25026
mar 25027
apr 25041
mai 25123
iun 25225
iul 25026
aug 25020
sep 25025
oct 25027
nov 25021
dec 25024
ian 26021
feb 26018
mar 26044
apr 26033
mai 26015
iun 26126
iul 26118
aug 26028
sep 26028
oct 26125

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01234< 1998: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 1 rulate, prima înmatriculare2008: 4 rulate, prima înmatriculare2009: 2 rulate, prima înmatriculare2010: 2 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 2 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 2 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 3 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199801
199800
199900
200000
200100
200200
200300
200400
200500
200600
200701
200804
200902
201002
201100
201200
201301
201402
201500
201601
201702
201801
201902
202001
202101
202203

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GLC520,8%
CLASA C416,7%
CLASA B312,5%
CLASA E312,5%
CLASA A28,3%
GLA28,3%
GLE28,3%
VITO28,3%
CLA14,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV937,5%
Compacte (C)729,2%
Monovolume (MPV)520,8%
Mari și de lux (E)312,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare24100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1562,5%
Benzină625,0%
Hibrid312,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1458,3%
Companie1041,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break1354,2%
Berlină625,0%
Berlină cu hayon312,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)28,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW14,2%
75-109 kW729,2%
110-149 kW1041,7%
150-219 kW520,8%
220 kW și peste14,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc28,3%
1400-1599 cmc416,7%
1600-1999 cmc729,2%
2000-2999 cmc1145,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare150,0%
Export150,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.