Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Buzău, martie 2023

Noi1-50,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare220,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări78

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri2

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050nov 24: 26 rulate, prima înmatricularedec 24: 1 noidec 24: 26 rulate, prima înmatriculareian 25: 24 rulate, prima înmatricularefeb 25: 26 rulate, prima înmatricularemar 25: 27 rulate, prima înmatriculareapr 25: 41 rulate, prima înmatricularemai 25: 1 noimai 25: 23 rulate, prima înmatriculareiun 25: 2 noiiun 25: 25 rulate, prima înmatriculareiul 25: 26 rulate, prima înmatriculareaug 25: 20 rulate, prima înmatricularesep 25: 25 rulate, prima înmatriculareoct 25: 27 rulate, prima înmatricularenov 25: 21 rulate, prima înmatricularedec 25: 24 rulate, prima înmatriculareian 26: 21 rulate, prima înmatricularefeb 26: 18 rulate, prima înmatricularemar 26: 44 rulate, prima înmatriculareapr 26: 33 rulate, prima înmatricularemai 26: 15 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1 noiiun 26: 26 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 18 rulate, prima înmatriculareaug 26: 28 rulate, prima înmatricularesep 26: 28 rulate, prima înmatriculareoct 26: 1 noioct 26: 25 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24026
dec 24126
ian 25024
feb 25026
mar 25027
apr 25041
mai 25123
iun 25225
iul 25026
aug 25020
sep 25025
oct 25027
nov 25021
dec 25024
ian 26021
feb 26018
mar 26044
apr 26033
mai 26015
iun 26126
iul 26118
aug 26028
sep 26028
oct 26125

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01232001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 3 rulate, prima înmatriculare2008: 2 rulate, prima înmatriculare2010: 2 rulate, prima înmatriculare2011: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 2 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare2001200220032004200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200102
200201
200300
200400
200500
200600
200703
200802
200900
201002
201101
201200
201300
201401
201501
201600
201703
201802
201901
202001
202101
202211

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA C626,1%
CLASA E313,0%
CLS313,0%
GLE28,7%
SLK28,7%
CLA14,3%
CLASA A14,3%
CLASA B14,3%
CLASA S14,3%
GLA14,3%
Toate (12)
Modele: valoare, vehicule, cotă
GLC14,3%
VITO14,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)834,8%
Mari și de lux (E)730,4%
SUV417,4%
Monovolume (MPV)28,7%
Sport28,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare2295,7%
Noi14,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1565,2%
Benzină521,7%
Hibrid313,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1982,6%
Companie417,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break1043,5%
Berlină939,1%
Cabriolet28,7%
Cupeu14,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)14,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW626,1%
110-149 kW834,8%
150-219 kW730,4%
220 kW și peste28,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc14,3%
1600-1999 cmc1147,8%
2000-2999 cmc1043,5%
3000 cmc și peste14,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.