Înmatriculări MERCEDES-BENZ în București, august 2026

Noi291-0,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare285-25,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări573-0,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri31

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 215 noinov 24: 305 rulate, prima înmatricularedec 24: 345 noidec 24: 368 rulate, prima înmatriculareian 25: 312 noiian 25: 285 rulate, prima înmatricularefeb 25: 316 noifeb 25: 404 rulate, prima înmatricularemar 25: 261 noimar 25: 413 rulate, prima înmatriculareapr 25: 355 noiapr 25: 380 rulate, prima înmatricularemai 25: 313 noimai 25: 392 rulate, prima înmatriculareiun 25: 300 noiiun 25: 494 rulate, prima înmatriculareiul 25: 353 noiiul 25: 537 rulate, prima înmatriculareaug 25: 292 noiaug 25: 382 rulate, prima înmatricularesep 25: 203 noisep 25: 398 rulate, prima înmatriculareoct 25: 272 noioct 25: 482 rulate, prima înmatricularenov 25: 307 noinov 25: 386 rulate, prima înmatricularedec 25: 267 noidec 25: 472 rulate, prima înmatriculareian 26: 308 noiian 26: 299 rulate, prima înmatricularefeb 26: 241 noifeb 26: 331 rulate, prima înmatricularemar 26: 199 noimar 26: 361 rulate, prima înmatriculareapr 26: 338 noiapr 26: 294 rulate, prima înmatricularemai 26: 270 noimai 26: 288 rulate, prima înmatriculareiun 26: 284 noiiun 26: 302 rulate, prima înmatriculareiul 26: 417 noiiul 26: 270 rulate, prima înmatriculareaug 26: 291 noiaug 26: 285 rulate, prima înmatricularesep 26: 305 noisep 26: 314 rulate, prima înmatriculareoct 26: 297 noioct 26: 277 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24215305
dec 24345368
ian 25312285
feb 25316404
mar 25261413
apr 25355380
mai 25313392
iun 25300494
iul 25353537
aug 25292382
sep 25203398
oct 25272482
nov 25307386
dec 25267472
ian 26308299
feb 26241331
mar 26199361
apr 26338294
mai 26270288
iun 26284302
iul 26417270
aug 26291285
sep 26305314
oct 26297277

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300< 2002: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 5 rulate, prima înmatriculare2006: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 4 rulate, prima înmatriculare2009: 2 rulate, prima înmatriculare2011: 1 rulate, prima înmatriculare2012: 4 rulate, prima înmatriculare2013: 6 rulate, prima înmatriculare2014: 4 rulate, prima înmatriculare2015: 4 rulate, prima înmatriculare2016: 12 rulate, prima înmatriculare2017: 4 rulate, prima înmatriculare2018: 9 rulate, prima înmatriculare2019: 12 rulate, prima înmatriculare2020: 20 rulate, prima înmatriculare2021: 41 rulate, prima înmatriculare2022: 40 rulate, prima înmatriculare2023: 20 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2024: 31 rulate, prima înmatriculare2025: 17 noi2025: 50 rulate, prima înmatriculare2026: 273 noi2026: 4 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200206
200202
200301
200401
200505
200602
200700
200804
200902
201000
201101
201204
201306
201404
201504
2016012
201704
201809
2019012
2020020
2021041
2022040
2023020
2024131
20251750
20262734

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GLC10418,1%
GLE8614,9%
CLA8013,9%
CLASA E529,0%
CLASA C417,1%
GLA295,0%
CLASA A284,9%
CLASA S223,8%
CLASA G213,6%
VITO183,1%
Toate (34)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CLE162,8%
GLB162,8%
CLASA V132,3%
CLASA B71,2%
GLS61,0%
SPRINTER61,0%
SL50,9%
AMG GT40,7%
EQE30,5%
CLK20,3%
CLS20,3%
EQC20,3%
SLK20,3%
230C10,2%
CLC10,2%
EQB10,2%
EQS10,2%
GL10,2%
GLK10,2%
MAYBACH EQS 68010,2%
MERCEDES-MAYBACH S 58010,2%
ML10,2%
Model necompletat10,2%
VIANO10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV27247,2%
Compacte (C)14925,9%
Mari și de lux (E)9216,0%
Monovolume (MPV)396,8%
Sport132,3%
Utilitare61,0%
Neclasificate40,7%
Medii (D)10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi29150,5%
Rulate, prima înmatriculare28549,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid38667,0%
Motorină9817,0%
Electric569,7%
Benzină366,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Companie46079,9%
Persoană fizică11620,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break27948,4%
Berlină19433,7%
Berlină cu hayon386,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)284,9%
Cupeu223,8%
Cabriolet152,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW30,5%
75-109 kW508,7%
110-149 kW20134,9%
150-219 kW13222,9%
220 kW și peste13523,4%
Necompletat559,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc396,8%
1400-1599 cmc5810,1%
1600-1999 cmc25744,6%
2000-2999 cmc13323,1%
3000 cmc și peste345,9%
Necompletat559,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2683,9%
Export39,7%
Înmatriculat pentru export26,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.