Înmatriculări MERCEDES-BENZ în București, mai 2024

Noi229-17,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare293-7,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări469-22,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri11

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 215 noinov 24: 305 rulate, prima înmatricularedec 24: 345 noidec 24: 368 rulate, prima înmatriculareian 25: 312 noiian 25: 285 rulate, prima înmatricularefeb 25: 316 noifeb 25: 404 rulate, prima înmatricularemar 25: 261 noimar 25: 413 rulate, prima înmatriculareapr 25: 355 noiapr 25: 380 rulate, prima înmatricularemai 25: 313 noimai 25: 392 rulate, prima înmatriculareiun 25: 300 noiiun 25: 494 rulate, prima înmatriculareiul 25: 353 noiiul 25: 537 rulate, prima înmatriculareaug 25: 292 noiaug 25: 382 rulate, prima înmatricularesep 25: 203 noisep 25: 398 rulate, prima înmatriculareoct 25: 272 noioct 25: 482 rulate, prima înmatricularenov 25: 307 noinov 25: 386 rulate, prima înmatricularedec 25: 267 noidec 25: 472 rulate, prima înmatriculareian 26: 308 noiian 26: 299 rulate, prima înmatricularefeb 26: 241 noifeb 26: 331 rulate, prima înmatricularemar 26: 199 noimar 26: 361 rulate, prima înmatriculareapr 26: 338 noiapr 26: 294 rulate, prima înmatricularemai 26: 270 noimai 26: 288 rulate, prima înmatriculareiun 26: 284 noiiun 26: 302 rulate, prima înmatriculareiul 26: 417 noiiul 26: 270 rulate, prima înmatriculareaug 26: 291 noiaug 26: 285 rulate, prima înmatricularesep 26: 305 noisep 26: 314 rulate, prima înmatriculareoct 26: 297 noioct 26: 277 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24215305
dec 24345368
ian 25312285
feb 25316404
mar 25261413
apr 25355380
mai 25313392
iun 25300494
iul 25353537
aug 25292382
sep 25203398
oct 25272482
nov 25307386
dec 25267472
ian 26308299
feb 26241331
mar 26199361
apr 26338294
mai 26270288
iun 26284302
iul 26417270
aug 26291285
sep 26305314
oct 26297277

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 2000: 12 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 2 rulate, prima înmatriculare2007: 2 rulate, prima înmatriculare2009: 6 rulate, prima înmatriculare2010: 2 rulate, prima înmatriculare2011: 2 rulate, prima înmatriculare2012: 2 rulate, prima înmatriculare2014: 4 rulate, prima înmatriculare2016: 5 rulate, prima înmatriculare2017: 11 rulate, prima înmatriculare2018: 23 rulate, prima înmatriculare2019: 45 rulate, prima înmatriculare2020: 47 rulate, prima înmatriculare2021: 27 rulate, prima înmatriculare2022: 5 noi2022: 65 rulate, prima înmatriculare2023: 72 noi2023: 31 rulate, prima înmatriculare2024: 152 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000012
200001
200101
200201
200300
200402
200501
200602
200702
200800
200906
201002
201102
201202
201300
201404
201500
201605
2017011
2018023
2019045
2020047
2021027
2022565
20237231
20241521

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GLC9418,0%
GLE7314,0%
CLASA E519,8%
CLASA A438,2%
CLASA C407,7%
CLA387,3%
GLA295,6%
CLASA S244,6%
CLASA V193,6%
VITO173,3%
Toate (33)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA G152,9%
GLS112,1%
CLS81,5%
GLB81,5%
CLE71,3%
EQA61,1%
SPRINTER51,0%
AMG GT40,8%
CLK40,8%
EQE40,8%
EQS40,8%
CLASA B30,6%
EQB20,4%
Model necompletat20,4%
SL20,4%
VIANO20,4%
230C10,2%
280 C10,2%
CITAN10,2%
EQT10,2%
GLK10,2%
ML10,2%
SLK10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV24847,5%
Compacte (C)12123,2%
Mari și de lux (E)9017,2%
Monovolume (MPV)428,0%
Sport112,1%
Neclasificate51,0%
Utilitare51,0%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare29356,1%
Noi22943,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid27352,3%
Motorină16631,8%
Benzină6612,6%
Electric173,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Companie42982,2%
Persoană fizică9217,6%
Misiune diplomatică10,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break28053,6%
Berlină15629,9%
Berlină cu hayon305,7%
Cupeu275,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)244,6%
Cabriolet51,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW519,8%
110-149 kW20739,7%
150-219 kW13926,6%
220 kW și peste10820,7%
Necompletat173,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc509,6%
1400-1599 cmc305,7%
1600-1999 cmc27652,9%
2000-2999 cmc10419,9%
3000 cmc și peste458,6%
Necompletat173,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export654,5%
Dezmembrare436,4%
Înmatriculat pentru export19,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.