Înmatriculări MERCEDES-BENZ în București, martie 2024

Noi253-15,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare289-14,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări548-18,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri50

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 215 noinov 24: 305 rulate, prima înmatricularedec 24: 345 noidec 24: 368 rulate, prima înmatriculareian 25: 312 noiian 25: 285 rulate, prima înmatricularefeb 25: 316 noifeb 25: 404 rulate, prima înmatricularemar 25: 261 noimar 25: 413 rulate, prima înmatriculareapr 25: 355 noiapr 25: 380 rulate, prima înmatricularemai 25: 313 noimai 25: 392 rulate, prima înmatriculareiun 25: 300 noiiun 25: 494 rulate, prima înmatriculareiul 25: 353 noiiul 25: 537 rulate, prima înmatriculareaug 25: 292 noiaug 25: 382 rulate, prima înmatricularesep 25: 203 noisep 25: 398 rulate, prima înmatriculareoct 25: 272 noioct 25: 482 rulate, prima înmatricularenov 25: 307 noinov 25: 386 rulate, prima înmatricularedec 25: 267 noidec 25: 472 rulate, prima înmatriculareian 26: 308 noiian 26: 299 rulate, prima înmatricularefeb 26: 241 noifeb 26: 331 rulate, prima înmatricularemar 26: 199 noimar 26: 361 rulate, prima înmatriculareapr 26: 338 noiapr 26: 294 rulate, prima înmatricularemai 26: 270 noimai 26: 288 rulate, prima înmatriculareiun 26: 284 noiiun 26: 302 rulate, prima înmatriculareiul 26: 417 noiiul 26: 270 rulate, prima înmatriculareaug 26: 291 noiaug 26: 285 rulate, prima înmatricularesep 26: 305 noisep 26: 314 rulate, prima înmatriculareoct 26: 297 noioct 26: 277 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24215305
dec 24345368
ian 25312285
feb 25316404
mar 25261413
apr 25355380
mai 25313392
iun 25300494
iul 25353537
aug 25292382
sep 25203398
oct 25272482
nov 25307386
dec 25267472
ian 26308299
feb 26241331
mar 26199361
apr 26338294
mai 26270288
iun 26284302
iul 26417270
aug 26291285
sep 26305314
oct 26297277

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250< 2000: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 4 rulate, prima înmatriculare2007: 3 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 3 rulate, prima înmatriculare2010: 3 rulate, prima înmatriculare2011: 5 rulate, prima înmatriculare2012: 2 rulate, prima înmatriculare2013: 3 rulate, prima înmatriculare2014: 4 rulate, prima înmatriculare2015: 5 rulate, prima înmatriculare2016: 9 rulate, prima înmatriculare2017: 8 rulate, prima înmatriculare2018: 20 rulate, prima înmatriculare2019: 61 rulate, prima înmatriculare2020: 36 rulate, prima înmatriculare2021: 34 rulate, prima înmatriculare2022: 4 noi2022: 52 rulate, prima înmatriculare2023: 183 noi2023: 28 rulate, prima înmatriculare2024: 66 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200004
200000
200100
200200
200302
200402
200504
200600
200703
200801
200903
201003
201105
201202
201303
201404
201505
201609
201708
2018020
2019061
2020036
2021034
2022452
202318328
2024660

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GLE9417,3%
GLC8916,4%
CLASA E6011,1%
CLASA C499,0%
CLASA A427,7%
CLA305,5%
GLA305,5%
CLASA S213,9%
CLASA G163,0%
GLS152,8%
Toate (29)
Modele: valoare, vehicule, cotă
GLB142,6%
VITO122,2%
CLASA V91,7%
AMG GT81,5%
EQA71,3%
SPRINTER71,3%
CLASA B61,1%
EQS61,1%
CLS50,9%
EQE50,9%
SL40,7%
CLE30,6%
GLK20,4%
ML20,4%
Model necompletat20,4%
300TE 4MATIC10,2%
CLK10,2%
EQB10,2%
GGLC 200 4MATIC10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV28151,8%
Compacte (C)12122,3%
Mari și de lux (E)8916,4%
Monovolume (MPV)275,0%
Sport132,4%
Utilitare71,3%
Neclasificate40,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare28953,3%
Noi25346,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid27851,3%
Motorină17231,7%
Benzină7313,5%
Electric193,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Companie42678,6%
Persoană fizică11621,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break31558,1%
Berlină15628,8%
Berlină cu hayon346,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)173,1%
Cupeu112,0%
Cabriolet91,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW30,6%
75-109 kW6111,3%
110-149 kW17432,1%
150-219 kW14226,2%
220 kW și peste14326,4%
Necompletat193,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc376,8%
1400-1599 cmc346,3%
1600-1999 cmc26849,4%
2000-2999 cmc14426,6%
3000 cmc și peste407,4%
Necompletat193,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2550,0%
Export2346,0%
Înmatriculat pentru export24,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.