Înmatriculări MERCEDES-BENZ în București, ianuarie 2024

Noi309+6,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare314+38,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări511+15,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri50

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 215 noinov 24: 305 rulate, prima înmatricularedec 24: 345 noidec 24: 368 rulate, prima înmatriculareian 25: 312 noiian 25: 285 rulate, prima înmatricularefeb 25: 316 noifeb 25: 404 rulate, prima înmatricularemar 25: 261 noimar 25: 413 rulate, prima înmatriculareapr 25: 355 noiapr 25: 380 rulate, prima înmatricularemai 25: 313 noimai 25: 392 rulate, prima înmatriculareiun 25: 300 noiiun 25: 494 rulate, prima înmatriculareiul 25: 353 noiiul 25: 537 rulate, prima înmatriculareaug 25: 292 noiaug 25: 382 rulate, prima înmatricularesep 25: 203 noisep 25: 398 rulate, prima înmatriculareoct 25: 272 noioct 25: 482 rulate, prima înmatricularenov 25: 307 noinov 25: 386 rulate, prima înmatricularedec 25: 267 noidec 25: 472 rulate, prima înmatriculareian 26: 308 noiian 26: 299 rulate, prima înmatricularefeb 26: 241 noifeb 26: 331 rulate, prima înmatricularemar 26: 199 noimar 26: 361 rulate, prima înmatriculareapr 26: 338 noiapr 26: 294 rulate, prima înmatricularemai 26: 270 noimai 26: 288 rulate, prima înmatriculareiun 26: 284 noiiun 26: 302 rulate, prima înmatriculareiul 26: 417 noiiul 26: 270 rulate, prima înmatriculareaug 26: 291 noiaug 26: 285 rulate, prima înmatricularesep 26: 305 noisep 26: 314 rulate, prima înmatriculareoct 26: 297 noioct 26: 277 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24215305
dec 24345368
ian 25312285
feb 25316404
mar 25261413
apr 25355380
mai 25313392
iun 25300494
iul 25353537
aug 25292382
sep 25203398
oct 25272482
nov 25307386
dec 25267472
ian 26308299
feb 26241331
mar 26199361
apr 26338294
mai 26270288
iun 26284302
iul 26417270
aug 26291285
sep 26305314
oct 26297277

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400< 1999: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 10 rulate, prima înmatriculare2007: 5 rulate, prima înmatriculare2008: 3 rulate, prima înmatriculare2010: 5 rulate, prima înmatriculare2011: 2 rulate, prima înmatriculare2012: 7 rulate, prima înmatriculare2013: 3 rulate, prima înmatriculare2014: 6 rulate, prima înmatriculare2015: 8 rulate, prima înmatriculare2016: 8 rulate, prima înmatriculare2017: 15 rulate, prima înmatriculare2018: 27 rulate, prima înmatriculare2019: 46 rulate, prima înmatriculare2020: 41 rulate, prima înmatriculare2021: 42 rulate, prima înmatriculare2022: 7 noi2022: 62 rulate, prima înmatriculare2023: 302 noi2023: 17 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199903
199900
200000
200101
200200
200301
200401
200501
2006010
200705
200803
200900
201005
201102
201207
201303
201406
201508
201608
2017015
2018027
2019046
2020041
2021042
2022762
202330217

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GLE11218,0%
GLC10516,9%
CLASA E6210,0%
CLASA C579,1%
CLASA A497,9%
CLA386,1%
CLASA G274,3%
CLASA V264,2%
GLA264,2%
CLASA S233,7%
Toate (28)
Modele: valoare, vehicule, cotă
GLS203,2%
GLB162,6%
CLS101,6%
SPRINTER71,1%
VITO71,1%
SL61,0%
EQS50,8%
CLE40,6%
CLK40,6%
CLASA B30,5%
EQE30,5%
AMG GT20,3%
EQA20,3%
EQC20,3%
GLK20,3%
ML20,3%
Model necompletat20,3%
EQB10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV32351,8%
Compacte (C)14423,1%
Mari și de lux (E)9915,9%
Monovolume (MPV)365,8%
Sport121,9%
Utilitare71,1%
Neclasificate20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare31450,4%
Noi30949,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid32952,8%
Motorină19431,1%
Benzină8613,8%
Electric142,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Companie50180,4%
Persoană fizică12119,4%
Misiune diplomatică10,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break38061,0%
Berlină18229,2%
Berlină cu hayon233,7%
Cupeu152,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)152,4%
Cabriolet81,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW30,5%
75-109 kW467,4%
110-149 kW24339,0%
150-219 kW14723,6%
220 kW și peste17027,3%
Necompletat142,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc6210,0%
1400-1599 cmc335,3%
1600-1999 cmc29246,9%
2000-2999 cmc16827,0%
3000 cmc și peste548,7%
Necompletat142,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export4692,0%
Dezmembrare48,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.