Înmatriculări MERCEDES-BENZ în București, noiembrie 2022

Noi208+36,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare267-15,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri41

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 215 noinov 24: 305 rulate, prima înmatricularedec 24: 345 noidec 24: 368 rulate, prima înmatriculareian 25: 312 noiian 25: 285 rulate, prima înmatricularefeb 25: 316 noifeb 25: 404 rulate, prima înmatricularemar 25: 261 noimar 25: 413 rulate, prima înmatriculareapr 25: 355 noiapr 25: 380 rulate, prima înmatricularemai 25: 313 noimai 25: 392 rulate, prima înmatriculareiun 25: 300 noiiun 25: 494 rulate, prima înmatriculareiul 25: 353 noiiul 25: 537 rulate, prima înmatriculareaug 25: 292 noiaug 25: 382 rulate, prima înmatricularesep 25: 203 noisep 25: 398 rulate, prima înmatriculareoct 25: 272 noioct 25: 482 rulate, prima înmatricularenov 25: 307 noinov 25: 386 rulate, prima înmatricularedec 25: 267 noidec 25: 472 rulate, prima înmatriculareian 26: 308 noiian 26: 299 rulate, prima înmatricularefeb 26: 241 noifeb 26: 331 rulate, prima înmatricularemar 26: 199 noimar 26: 361 rulate, prima înmatriculareapr 26: 338 noiapr 26: 294 rulate, prima înmatricularemai 26: 270 noimai 26: 288 rulate, prima înmatriculareiun 26: 284 noiiun 26: 302 rulate, prima înmatriculareiul 26: 417 noiiul 26: 270 rulate, prima înmatriculareaug 26: 291 noiaug 26: 285 rulate, prima înmatricularesep 26: 305 noisep 26: 314 rulate, prima înmatriculareoct 26: 297 noioct 26: 277 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24215305
dec 24345368
ian 25312285
feb 25316404
mar 25261413
apr 25355380
mai 25313392
iun 25300494
iul 25353537
aug 25292382
sep 25203398
oct 25272482
nov 25307386
dec 25267472
ian 26308299
feb 26241331
mar 26199361
apr 26338294
mai 26270288
iun 26284302
iul 26417270
aug 26291285
sep 26305314
oct 26297277

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250< 1998: 9 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 4 rulate, prima înmatriculare2006: 4 rulate, prima înmatriculare2008: 4 rulate, prima înmatriculare2009: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 5 rulate, prima înmatriculare2011: 7 rulate, prima înmatriculare2012: 2 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 6 rulate, prima înmatriculare2015: 12 rulate, prima înmatriculare2016: 11 rulate, prima înmatriculare2017: 30 rulate, prima înmatriculare2018: 42 rulate, prima înmatriculare2019: 1 noi2019: 28 rulate, prima înmatriculare2020: 33 rulate, prima înmatriculare2021: 5 noi2021: 43 rulate, prima înmatriculare2022: 202 noi2022: 17 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199809
199800
199901
200001
200102
200203
200300
200401
200504
200604
200700
200804
200901
201005
201107
201202
201301
201406
2015012
2016011
2017030
2018042
2019128
2020033
2021543
202220217

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GLE7616,0%
GLC6513,7%
CLASA C5912,4%
CLASA E5210,9%
GLA336,9%
CLASA S296,1%
CLASA A265,5%
GLB163,4%
CLA153,2%
CLASA V142,9%
Toate (27)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA G132,7%
CLS132,7%
EQB102,1%
GLS81,7%
VITO71,5%
EQE61,3%
SL61,3%
SPRINTER61,3%
AMG GT51,1%
GLK40,8%
VIANO30,6%
CLASA B20,4%
EQA20,4%
SLK20,4%
230TE10,2%
EQS10,2%
Model necompletat10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV23449,3%
Compacte (C)10021,1%
Mari și de lux (E)9419,8%
Monovolume (MPV)265,5%
Sport132,7%
Utilitare61,3%
Neclasificate20,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare26756,2%
Noi20843,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină22146,5%
Hibrid15131,8%
Benzină8317,5%
Electric204,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Companie37478,7%
Persoană fizică10121,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break25253,1%
Berlină15632,8%
Berlină cu hayon367,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)142,9%
Cupeu102,1%
Cabriolet71,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW40,8%
75-109 kW418,6%
110-149 kW18438,7%
150-219 kW10722,5%
220 kW și peste11925,1%
Necompletat204,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc285,9%
1400-1599 cmc275,7%
1600-1999 cmc19941,9%
2000-2999 cmc17035,8%
3000 cmc și peste316,5%
Necompletat204,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2356,1%
Export1741,5%
Înmatriculat pentru export12,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.