Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Brașov, aprilie 2026

Noi11+1000,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare54+3,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări80+9,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri1

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100nov 24: 3 noinov 24: 41 rulate, prima înmatricularedec 24: 2 noidec 24: 52 rulate, prima înmatriculareian 25: 6 noiian 25: 42 rulate, prima înmatricularefeb 25: 4 noifeb 25: 50 rulate, prima înmatricularemar 25: 6 noimar 25: 81 rulate, prima înmatriculareapr 25: 1 noiapr 25: 52 rulate, prima înmatricularemai 25: 3 noimai 25: 61 rulate, prima înmatriculareiun 25: 14 noiiun 25: 49 rulate, prima înmatriculareiul 25: 11 noiiul 25: 66 rulate, prima înmatriculareaug 25: 5 noiaug 25: 57 rulate, prima înmatricularesep 25: 5 noisep 25: 61 rulate, prima înmatriculareoct 25: 8 noioct 25: 71 rulate, prima înmatricularenov 25: 6 noinov 25: 49 rulate, prima înmatricularedec 25: 13 noidec 25: 49 rulate, prima înmatriculareian 26: 3 noiian 26: 43 rulate, prima înmatricularefeb 26: 7 noifeb 26: 58 rulate, prima înmatricularemar 26: 4 noimar 26: 68 rulate, prima înmatriculareapr 26: 11 noiapr 26: 54 rulate, prima înmatricularemai 26: 5 noimai 26: 47 rulate, prima înmatriculareiun 26: 8 noiiun 26: 36 rulate, prima înmatriculareiul 26: 20 noiiul 26: 36 rulate, prima înmatriculareaug 26: 5 noiaug 26: 54 rulate, prima înmatricularesep 26: 10 noisep 26: 52 rulate, prima înmatriculareoct 26: 14 noioct 26: 48 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24341
dec 24252
ian 25642
feb 25450
mar 25681
apr 25152
mai 25361
iun 251449
iul 251166
aug 25557
sep 25561
oct 25871
nov 25649
dec 251349
ian 26343
feb 26758
mar 26468
apr 261154
mai 26547
iun 26836
iul 262036
aug 26554
sep 261052
oct 261448

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02468< 2002: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 5 rulate, prima înmatriculare2007: 2 rulate, prima înmatriculare2009: 3 rulate, prima înmatriculare2010: 3 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 2 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 4 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 7 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 7 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 3 rulate, prima înmatriculare2025: 8 noi2026: 3 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200202
200201
200300
200400
200501
200605
200702
200800
200903
201003
201100
201201
201302
201402
201501
201604
201701
201807
201903
202007
202103
202201
202302
202403
202580
202630

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA B812,3%
CLASA A710,8%
GLC710,8%
CLASA C69,2%
CLA57,7%
GLE57,7%
CLASA V46,2%
CLASA E34,6%
VITO34,6%
CLASA G23,1%
Toate (22)
Modele: valoare, vehicule, cotă
GLA23,1%
GLB23,1%
Model necompletat23,1%
CITAN11,5%
CLASA S11,5%
CLC11,5%
CLS11,5%
EQA11,5%
EQS11,5%
GLS11,5%
ML11,5%
SLK11,5%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV2233,8%
Compacte (C)1827,7%
Monovolume (MPV)1624,6%
Mari și de lux (E)57,7%
Neclasificate23,1%
Medii (D)11,5%
Sport11,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare5483,1%
Noi1116,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină3452,3%
Hibrid1827,7%
Benzină1015,4%
Electric34,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică3756,9%
Companie2843,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break4467,7%
Berlină1218,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)57,7%
Berlină cu hayon34,6%
Cabriolet11,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW34,6%
75-109 kW1624,6%
110-149 kW2640,0%
150-219 kW1015,4%
220 kW și peste710,8%
Necompletat34,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc812,3%
1400-1599 cmc46,2%
1600-1999 cmc2335,4%
2000-2999 cmc2640,0%
3000 cmc și peste11,5%
Necompletat34,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export1100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.