Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Brașov, ianuarie 2022

Noi4+300,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare30-38,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri3

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100nov 24: 3 noinov 24: 41 rulate, prima înmatricularedec 24: 2 noidec 24: 52 rulate, prima înmatriculareian 25: 6 noiian 25: 42 rulate, prima înmatricularefeb 25: 4 noifeb 25: 50 rulate, prima înmatricularemar 25: 6 noimar 25: 81 rulate, prima înmatriculareapr 25: 1 noiapr 25: 52 rulate, prima înmatricularemai 25: 3 noimai 25: 61 rulate, prima înmatriculareiun 25: 14 noiiun 25: 49 rulate, prima înmatriculareiul 25: 11 noiiul 25: 66 rulate, prima înmatriculareaug 25: 5 noiaug 25: 57 rulate, prima înmatricularesep 25: 5 noisep 25: 61 rulate, prima înmatriculareoct 25: 8 noioct 25: 71 rulate, prima înmatricularenov 25: 6 noinov 25: 49 rulate, prima înmatricularedec 25: 13 noidec 25: 49 rulate, prima înmatriculareian 26: 3 noiian 26: 43 rulate, prima înmatricularefeb 26: 7 noifeb 26: 58 rulate, prima înmatricularemar 26: 4 noimar 26: 68 rulate, prima înmatriculareapr 26: 11 noiapr 26: 54 rulate, prima înmatricularemai 26: 5 noimai 26: 47 rulate, prima înmatriculareiun 26: 8 noiiun 26: 36 rulate, prima înmatriculareiul 26: 20 noiiul 26: 36 rulate, prima înmatriculareaug 26: 5 noiaug 26: 54 rulate, prima înmatricularesep 26: 10 noisep 26: 52 rulate, prima înmatriculareoct 26: 14 noioct 26: 48 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24341
dec 24252
ian 25642
feb 25450
mar 25681
apr 25152
mai 25361
iun 251449
iul 251166
aug 25557
sep 25561
oct 25871
nov 25649
dec 251349
ian 26343
feb 26758
mar 26468
apr 261154
mai 26547
iun 26836
iul 262036
aug 26554
sep 261052
oct 261448

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
012345< 1997: 3 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 2 rulate, prima înmatriculare2006: 5 rulate, prima înmatriculare2007: 4 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 3 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 4 noi2021: 1 rulate, prima înmatriculare< 1997199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199703
199700
199800
199901
200000
200102
200200
200301
200400
200502
200605
200704
200801
200901
201003
201100
201200
201301
201401
201500
201602
201701
201801
201900
202000
202141

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA C720,6%
CLASA E514,7%
CLASA A38,8%
CLASA B38,8%
GLE38,8%
CLASA R25,9%
CLASA S25,9%
GLC25,9%
GLK25,9%
CLA12,9%
Toate (14)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA V12,9%
ML12,9%
VIANO12,9%
VITO12,9%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)1132,4%
Monovolume (MPV)823,5%
SUV823,5%
Mari și de lux (E)720,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare3088,2%
Noi411,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină2264,7%
Benzină823,5%
Hibrid411,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică2779,4%
Companie720,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break2161,8%
Berlină1029,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)25,9%
Berlină cu hayon12,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW25,9%
75-109 kW1338,2%
110-149 kW1132,4%
150-219 kW514,7%
220 kW și peste38,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc12,9%
1400-1599 cmc12,9%
1600-1999 cmc926,5%
2000-2999 cmc2264,7%
3000 cmc și peste12,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare266,7%
Export133,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.