Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Brașov, septembrie 2021

Noi4

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare54

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri6

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100nov 24: 3 noinov 24: 41 rulate, prima înmatricularedec 24: 2 noidec 24: 52 rulate, prima înmatriculareian 25: 6 noiian 25: 42 rulate, prima înmatricularefeb 25: 4 noifeb 25: 50 rulate, prima înmatricularemar 25: 6 noimar 25: 81 rulate, prima înmatriculareapr 25: 1 noiapr 25: 52 rulate, prima înmatricularemai 25: 3 noimai 25: 61 rulate, prima înmatriculareiun 25: 14 noiiun 25: 49 rulate, prima înmatriculareiul 25: 11 noiiul 25: 66 rulate, prima înmatriculareaug 25: 5 noiaug 25: 57 rulate, prima înmatricularesep 25: 5 noisep 25: 61 rulate, prima înmatriculareoct 25: 8 noioct 25: 71 rulate, prima înmatricularenov 25: 6 noinov 25: 49 rulate, prima înmatricularedec 25: 13 noidec 25: 49 rulate, prima înmatriculareian 26: 3 noiian 26: 43 rulate, prima înmatricularefeb 26: 7 noifeb 26: 58 rulate, prima înmatricularemar 26: 4 noimar 26: 68 rulate, prima înmatriculareapr 26: 11 noiapr 26: 54 rulate, prima înmatricularemai 26: 5 noimai 26: 47 rulate, prima înmatriculareiun 26: 8 noiiun 26: 36 rulate, prima înmatriculareiul 26: 20 noiiul 26: 36 rulate, prima înmatriculareaug 26: 5 noiaug 26: 54 rulate, prima înmatricularesep 26: 10 noisep 26: 52 rulate, prima înmatriculareoct 26: 14 noioct 26: 48 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24341
dec 24252
ian 25642
feb 25450
mar 25681
apr 25152
mai 25361
iun 251449
iul 251166
aug 25557
sep 25561
oct 25871
nov 25649
dec 251349
ian 26343
feb 26758
mar 26468
apr 261154
mai 26547
iun 26836
iul 262036
aug 26554
sep 261052
oct 261448

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0246< 1997: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 2 rulate, prima înmatriculare2006: 4 rulate, prima înmatriculare2007: 3 rulate, prima înmatriculare2008: 5 rulate, prima înmatriculare2009: 4 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 3 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2017: 4 rulate, prima înmatriculare2018: 6 rulate, prima înmatriculare2019: 2 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 4 noi< 1997199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199703
199700
199800
199900
200002
200101
200200
200303
200402
200502
200604
200703
200805
200904
201001
201103
201200
201301
201401
201501
201602
201704
201806
201902
202004
202140

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA C1119,0%
CLASA E1017,2%
CLASA A712,1%
GLC610,3%
CLASA B35,2%
SPRINTER35,2%
VITO35,2%
CLA23,4%
CLASA V23,4%
GLE23,4%
Toate (18)
Modele: valoare, vehicule, cotă
ML23,4%
25011,7%
313 CDI11,7%
CLASA S11,7%
CLS11,7%
GLK11,7%
GLS11,7%
Model necompletat11,7%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)2034,5%
Mari și de lux (E)1220,7%
SUV1220,7%
Monovolume (MPV)813,8%
Neclasificate35,2%
Utilitare35,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare5493,1%
Noi46,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină4272,4%
Benzină915,5%
Hibrid712,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică4374,1%
Companie1525,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break2746,6%
Berlină1932,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)712,1%
Berlină cu hayon46,9%
Cupeu11,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW58,6%
75-109 kW2034,5%
110-149 kW1932,8%
150-219 kW1017,2%
220 kW și peste46,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc58,6%
1600-1999 cmc1729,3%
2000-2999 cmc3560,3%
3000 cmc și peste11,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare466,7%
Export116,7%
Înmatriculat pentru export116,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.