Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Bihor, octombrie 2025

Noi16+60,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare69+7,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări94+3,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri20

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150nov 24: 10 noinov 24: 71 rulate, prima înmatricularedec 24: 6 noidec 24: 78 rulate, prima înmatriculareian 25: 15 noiian 25: 63 rulate, prima înmatricularefeb 25: 13 noifeb 25: 99 rulate, prima înmatricularemar 25: 13 noimar 25: 116 rulate, prima înmatriculareapr 25: 4 noiapr 25: 95 rulate, prima înmatricularemai 25: 6 noimai 25: 101 rulate, prima înmatriculareiun 25: 6 noiiun 25: 89 rulate, prima înmatriculareiul 25: 16 noiiul 25: 105 rulate, prima înmatriculareaug 25: 7 noiaug 25: 92 rulate, prima înmatricularesep 25: 11 noisep 25: 89 rulate, prima înmatriculareoct 25: 16 noioct 25: 69 rulate, prima înmatricularenov 25: 4 noinov 25: 72 rulate, prima înmatricularedec 25: 6 noidec 25: 56 rulate, prima înmatriculareian 26: 9 noiian 26: 72 rulate, prima înmatricularefeb 26: 4 noifeb 26: 67 rulate, prima înmatricularemar 26: 16 noimar 26: 79 rulate, prima înmatriculareapr 26: 4 noiapr 26: 69 rulate, prima înmatricularemai 26: 13 noimai 26: 64 rulate, prima înmatriculareiun 26: 3 noiiun 26: 62 rulate, prima înmatriculareiul 26: 13 noiiul 26: 85 rulate, prima înmatriculareaug 26: 7 noiaug 26: 77 rulate, prima înmatricularesep 26: 4 noisep 26: 85 rulate, prima înmatriculareoct 26: 13 noioct 26: 66 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241071
dec 24678
ian 251563
feb 251399
mar 2513116
apr 25495
mai 256101
iun 25689
iul 2516105
aug 25792
sep 251189
oct 251669
nov 25472
dec 25656
ian 26972
feb 26467
mar 261679
apr 26469
mai 261364
iun 26362
iul 261385
aug 26777
sep 26485
oct 261366

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520< 2001: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2006: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 5 rulate, prima înmatriculare2012: 3 rulate, prima înmatriculare2013: 5 rulate, prima înmatriculare2014: 4 rulate, prima înmatriculare2015: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 4 rulate, prima înmatriculare2017: 2 rulate, prima înmatriculare2018: 7 rulate, prima înmatriculare2019: 8 rulate, prima înmatriculare2020: 8 rulate, prima înmatriculare2021: 7 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 16 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200102
200100
200200
200300
200404
200500
200601
200701
200800
200901
201005
201100
201203
201305
201404
201502
201604
201702
201807
201908
202008
202107
202201
202301
202402
2025161

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GLC1416,5%
CLASA E1112,9%
CLASA C1011,8%
GLE89,4%
CLA78,2%
CLASA B67,1%
GLA55,9%
CLASA A44,7%
CLASA V44,7%
CLASA S22,4%
Toate (21)
Modele: valoare, vehicule, cotă
GLB22,4%
ML22,4%
VIANO22,4%
CLASA G11,2%
CLS11,2%
EQT11,2%
GLK11,2%
GLS11,2%
SPRINTER11,2%
T11,2%
VITO11,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV3440,0%
Compacte (C)2124,7%
Mari și de lux (E)1416,5%
Monovolume (MPV)1416,5%
Neclasificate11,2%
Utilitare11,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare6981,2%
Noi1618,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină4856,5%
Hibrid2327,1%
Benzină1315,3%
Electric11,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică4856,5%
Companie3743,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break4552,9%
Berlină3035,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)67,1%
Berlină cu hayon44,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11,2%
75-109 kW2225,9%
110-149 kW3743,5%
150-219 kW1618,8%
220 kW și peste89,4%
Necompletat11,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc55,9%
1400-1599 cmc89,4%
1600-1999 cmc3945,9%
2000-2999 cmc3035,3%
3000 cmc și peste22,4%
Necompletat11,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1470,0%
Export630,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.