Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Bihor, aprilie 2024

Noi17+88,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare75+1,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări93+6,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri18

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150nov 24: 10 noinov 24: 71 rulate, prima înmatricularedec 24: 6 noidec 24: 78 rulate, prima înmatriculareian 25: 15 noiian 25: 63 rulate, prima înmatricularefeb 25: 13 noifeb 25: 99 rulate, prima înmatricularemar 25: 13 noimar 25: 116 rulate, prima înmatriculareapr 25: 4 noiapr 25: 95 rulate, prima înmatricularemai 25: 6 noimai 25: 101 rulate, prima înmatriculareiun 25: 6 noiiun 25: 89 rulate, prima înmatriculareiul 25: 16 noiiul 25: 105 rulate, prima înmatriculareaug 25: 7 noiaug 25: 92 rulate, prima înmatricularesep 25: 11 noisep 25: 89 rulate, prima înmatriculareoct 25: 16 noioct 25: 69 rulate, prima înmatricularenov 25: 4 noinov 25: 72 rulate, prima înmatricularedec 25: 6 noidec 25: 56 rulate, prima înmatriculareian 26: 9 noiian 26: 72 rulate, prima înmatricularefeb 26: 4 noifeb 26: 67 rulate, prima înmatricularemar 26: 16 noimar 26: 79 rulate, prima înmatriculareapr 26: 4 noiapr 26: 69 rulate, prima înmatricularemai 26: 13 noimai 26: 64 rulate, prima înmatriculareiun 26: 3 noiiun 26: 62 rulate, prima înmatriculareiul 26: 13 noiiul 26: 85 rulate, prima înmatriculareaug 26: 7 noiaug 26: 77 rulate, prima înmatricularesep 26: 4 noisep 26: 85 rulate, prima înmatriculareoct 26: 13 noioct 26: 66 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241071
dec 24678
ian 251563
feb 251399
mar 2513116
apr 25495
mai 256101
iun 25689
iul 2516105
aug 25792
sep 251189
oct 251669
nov 25472
dec 25656
ian 26972
feb 26467
mar 261679
apr 26469
mai 261364
iun 26362
iul 261385
aug 26777
sep 26485
oct 261366

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
051015< 2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 3 rulate, prima înmatriculare2005: 2 rulate, prima înmatriculare2007: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 3 rulate, prima înmatriculare2009: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 4 rulate, prima înmatriculare2011: 3 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 4 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 6 rulate, prima înmatriculare2017: 7 rulate, prima înmatriculare2018: 6 rulate, prima înmatriculare2019: 7 rulate, prima înmatriculare2020: 7 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 5 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 12 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200004
200000
200101
200202
200302
200403
200502
200600
200702
200803
200901
201004
201103
201201
201301
201404
201501
201606
201707
201806
201907
202007
202102
202202
202353
2024121

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA E2021,7%
GLC1617,4%
CLASA C1314,1%
GLE88,7%
CLA66,5%
CLASA G55,4%
VITO44,3%
CLASA B33,3%
CLASA V33,3%
ML33,3%
Toate (18)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA A22,2%
SLK22,2%
SPRINTER22,2%
CLASA S11,1%
CLS11,1%
GLB11,1%
GLS11,1%
Model necompletat11,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV3437,0%
Mari și de lux (E)2223,9%
Compacte (C)2122,8%
Monovolume (MPV)1010,9%
Sport22,2%
Utilitare22,2%
Neclasificate11,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare7581,5%
Noi1718,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină5964,1%
Hibrid2223,9%
Benzină1112,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică5054,3%
Companie4245,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break4447,8%
Berlină3335,9%
Berlină cu hayon77,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)44,3%
Cabriolet22,2%
Cupeu22,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW55,4%
75-109 kW1718,5%
110-149 kW3335,9%
150-219 kW2729,3%
220 kW și peste1010,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc22,2%
1400-1599 cmc77,6%
1600-1999 cmc3335,9%
2000-2999 cmc4548,9%
3000 cmc și peste55,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1372,2%
Export527,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.